Jak rozwiązać umowę OC po kupieniu samochodu - na co zwrócić uwagę

2010-09-30 9:52

Nieżyciowe przepisy rodzą kosztowne pułapki. Jedną z nich jest tzw. podwójne ubezpieczenie OC. Wiemy co robić, żeby tego uniknąć. Skusiła cię tańsza polisa OC. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś mógł z niej skorzystać. Zawarcie nowej umowy to jednak tylko połowa sukcesu. Trzeba bowiem pamiętać, żeby wypowiedzieć dotychczasową polisę OC.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy o OC o wypowiedzeniu umowy OC zawartej na czas 12 miesięcy należy pisemnie powiadomić ubezpieczyciela nie później niż na jeden dzień przed upływem tego dwunastomiesięcznego okresu. Z kolei w przypadku zakupu auta umowę należy wypowiedzieć, również pisemnie, przed upływem 30 dni od daty transakcji.

Patrz też: Ubezpieczenie OC będzie droższe!

Jeżeli tego nie zrobisz stara umowa automatycznie się przedłuży, a ty mając już wykupione OC w innej firmie, będziesz teraz podwójnie ubezpieczony. Nie daje to ci żadnych korzyści a jedynie dodatkowe koszty, bo ubezpieczyciel od starej polisy ma prawo od ciebie żądać zapłaty za to przedłużone ubezpieczenie.

Sidła podwójnego ubezpieczenia czekają przede wszystkim na zapominalskich, a także na tych, którzy uważają, że wysłane listownie pismo z wypowiedzeniem polisy OC na jeden dzień przed upływem terminu jej ważności załatwia sprawę, bo liczy się data stempla pocztowego. Tymczasem stosowne przepisy kodeksu cywilnego mówią o tym, że za datę otrzymania zawiadomienia liczy się dzień, w którym ono rzeczywiście dotarło do adresata. Jak działa nasza poczta, wszyscy wiemy. Na zmianę przepisów na bardziej przyjazne pewnie jeszcze poczekamy, a na razie jeśli zamierzamy zmienić ubezpieczyciela, przydatne mogą być nasze wskazówki.

Zamierzasz wypowiedzieć OC - weź to pod uwagę

Jeśli możesz, osobiście zawieź pisemne wypowiedzenie polisy OC do firmy ubezpieczeniowej. To najskuteczniejsze rozwiązanie.

Jeżeli osobista wizyta u ubezpieczyciela nie wchodzi w grę, sprawdź, czy wypowiedzenie polisy OC na piśmie możesz złożyć w miejscu, gdzie została zawarta, czyli na przykład u pośrednika ubezpieczeniowego.

Decydując się na wysłanie pisemnego wypowiedzenia polisy OC listem poleconym do właściwej firmy ubezpieczeniowej, zrób to z odpowiednim wyprzedzeniem, nawet na kilkanaście dni przed upływem ważności ubezpieczenia.

Jeżeli spełni się najgorszy scenariusz i wpadniesz w podwójne ubezpieczenie, złóż pisemną prośbę o rozwiązanie za porozumieniem stron tej starej polisy. Jednocześnie musisz przedstawić dowód, że już jesteś ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w innej firmie. Nie daje to stuprocentowej gwarancji powodzenia, ale są duże szanse, że się uda.

Przepisy muszą być bardziej życiowe

Krystyna Krawczyk, dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych

Pod koniec 2007 roku Rzecznik Ubezpieczonych wystąpił do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o wprowadzenie zmian do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Proponujemy, aby w sytuacji, kiedy doszło już do tzw. podwójnego ubezpieczenia OC, osoba, która wpadła w taką pułapkę, mogła rozwiązać jedną z umów.

Natomiast w odniesieniu do przepisu o terminie wypowiedzenia na piśmie umowy tego ubezpieczenia nasza propozycja polega na tym, aby za datę powiadomienia zakładu ubezpieczeń o wypowiedzeniu umowy uznawać datę nadania przesyłki poleconej lub listu. Zdaniem Rzecznika Ubezpieczonych wprowadzenie tych zmian sprawi, że przepisy zostaną dostosowane do praktyki rynkowej, nadto będą bardziej przyjazne konsumentom, a o takie prawo powinniśmy wszyscy zabiegać.

Za pół roku projekt ustawy

Jakub Lutyk, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów

Kwestia dotycząca niedopełnienia wypowiedzenia umowy OC i jednoczesnego zawarcia kolejnej umowy OC z innym zakładem ubezpieczeń, która doprowadza do tzw. podwójnego ubezpieczenia i rodzi konieczność opłacania podwójnej składki, stanowi jedno z zagadnień prac Grupy Roboczej ds. przeglądu regulacji prawa ubezpieczeń gospodarczych, działającej w ramach Rady Rozwoju Rynku Finansowego. Przewiduje się, że prace Grupy w ww. zakresie zakończą się w ciągu I półrocza br. Ich efektem będzie stosowny projekt ustawy, który zostanie poddany procedurze legislacyjnej.

Nasi Partnerzy polecają