Kontrola autokaru przed wyjazdem

i

Autor: Policja Kontrola autokaru przed wyjazdem

Autokary pod lupą

Jak zgłosić autokar do kontroli? Co sprawdza policja?

2022-08-10 13:05

Trzeźwy, wypoczęty kierowca i sprawny autokar pozbawiony usterek to podstawy bezpiecznego wyjazdu. Jak zgłosić autokar do kontroli? To bardzo proste, a sprawdzeniem pojazdu i uprawnień szofera może zająć się nie tylko policja, ale również ITD.

Spis treści

  1. Kontrola autokaru przed wycieczką
  2. Jak zgłosić autokar do kontroli?
  3. Sprawdzenie autokaru przed podróżą - gdzie odbywa się kontrola?
  4. Kontrola autokaru przed wyjazdem - nie tylko policja może ją przeprowadzić
  5. Kontrola autokaru z negatywnym wynikiem - co dalej?

Kontrola autokaru przed wycieczką

Sezon na letnie wyjazdy i wakacyjne kolonie w pełni. We wrześniu szkoły zaczną z kolei ruszać na zielone szkoły i inne wyjazdy. Warto zatroszczyć się o bezpieczną podróż, a sprawny autokar i trzeźwy, wypoczęty kierowca to absolutne podstawy. Sprawdzenie autokaru przed wyjazdem to prosta, rutynowa procedura. Kto może zgłosić potrzebę sprawdzenia i jak należy to zrobić?

Jak zgłosić autokar do kontroli?

Kontrola odbywa się nieodpłatnie na wniosek rodziców lub organizatora wycieczki. Termin zgłoszenia autokaru do kontroli może się różnić w zależności od miasta i powiatu, ale z reguły wynosi on od 7 do 3 dni. Oznacza to, że w sezonie warto pomyśleć o zgłoszeniu kontroli zawczasu - najlepiej 2 tygodnie przed. Rodzice mogą to zrobić telefonicznie, a organizatorzy również w formie pisemnej. Odpowiednie oświadczenia są dostępne do pobrania ze stron lokalnych placówek Policji. W praktyce, wystarczy powiadomić o potrzebie kontroli dyżurnego najbliższej jednostki. Jeśli stan techniczny lub trzeźwość kierowcy budzi nasze zaniepokojenie, możemy wezwać policję w każdej chwili, również tuż przed wyjazdem autokaru.

Sprawdzenie autokaru przed podróżą - gdzie odbywa się kontrola?

Kontrole odbywają się w wyznaczonych przez policję miejscach. Oprócz badania kierowcy alkomatem i weryfikacji ważności jego uprawnień, funkcjonariusze sprawdzą czy autobus ma odpowiednie, niezużyte ogumienie, ocenią jego ogólny stan techniczny, zweryfikują czy nie cierpi on na wycieki lub inne niesprawności, które wykluczają jazdę. 

Kontrola autokaru

i

Autor: GITD Kontrola autokaru

Kontrola autokaru przed wyjazdem - nie tylko policja może ją przeprowadzić

Warto wiedzieć, że nie tylko funkcjonariusze policji są uprawnieni do sprawdzenia stanu technicznego autokaru i uprawnień jego kierowcy. To zadanie biorą na swoje barki również inspektorzy ITD. Zgłoszenie potrzeby kontroli autokaru przez ITD najlepiej zgłosić kilka dni wcześniej, a w tym celu należy skontaktować się z właściwym miejscowo wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego. 

Kontrola autokaru z negatywnym wynikiem - co dalej?

Kontrola z reguły trwa około godziny. Jeśli jej wynik będzie negatywny, wyjazd kontrolowanym pojazdem nie będzie możliwy. Przewoźnik powinien w takiej sytuacji zapewnić pojazd zastępczy. Jeśli kierowca nie chce zgodzić się na sprawdzenie autokaru i stanu trzeźwości, to sygnał, że najprawdopodobniej coś ukrywa.

Sonda
Czy planujesz wyjazd w sierpniu?
Nasi Partnerzy polecają