Sezon letnich wyjazdów startuje lada dzień. Jeśli posyłamy nasze dzieci na zorganizowany wyjazd, warto upewnić się, że dojadą na miejsce sprawnym autokarem, prowadzonym przez kierowcę, który jest trzeźwy i wypoczęty. Jak pokazuje praktyka, niestety, wciąż nie jest to oczywiste. Jak zgłosić pojazd do kontroli? Kto może to zrobić?
Kto może zgłosić autokar do kontroli?
Kontrola odbywa się nieodpłatnie na wniosek rodziców lub organizatora wycieczki. Termin zgłoszenia autokaru do kontroli może się różnić w zależności od miasta i powiatu, ale z reguły wynosi on od 7 do 3 dni. Oznacza to, że w sezonie warto pomyśleć o zgłoszeniu kontroli zawczasu - najlepiej 2 tygodnie przed. Rodzice mogą to zrobić telefonicznie, a organizatorzy również w formie pisemnej. Odpowiednie oświadczenia są dostępne do pobrania ze stron lokalnych placówek Policji.
Gdzie odbywa się kontrola?
Kontrole odbywają się w wyznaczonych przez policję miejscach. Oprócz badania kierowcy alkomatem, funkcjonariusze sprawdzą czy autobus ma odpowiednie, niezużyte ogumienie, ocenią jego ogólny stan techniczny, zweryfikują czy nie cierpi on na wycieki lub inne niesprawności, które wykluczają jazdę.
Pisaliśmy: Zaparkowałeś auto na słońcu? Lepiej przewietrzyć wnętrze przed jazdą
Kontrola z negatywnym wynikiem
Kontrola z reguły trwa około godziny. Jeśli jej wynik będzie negatywny, wyjazd kontrolowanym pojazdem nie będzie możliwy. Przewoźnik powinien w takiej sytuacji zapewnić pojazd zastępczy. Jeśli kierowca nie chce zgodzić się na sprawdzenie autokaru i stanu trzeźwości, to sygnał, że najprawdopodobniej coś ukrywa.