Podczas używania klimatyzacji latem należy przestrzegać kilku zasad. Gdy wsiadamy do nagrzanego auta, często uruchamiamy natychmiast układ, ustawiając chłodzenie na maksimum. To ogromny błąd, ponieważ ochładzanie mocno nagrzanego powietrza bardzo silnie obciąża sprężarkę. Zamiast więc od razu po uruchomieniu silnika naciskać przycisk A/C, lepiej najpierw wypuścić rozgrzane powietrze z kabiny. Wystarczy otworzyć drzwi lub opuścić szyby i poczekać chwilę przy aucie, zanim wyjedzie się na drogę.
Warto wiedzieć: Jak ochłodzić wnętrze auta podczas upałów? Ten trik jest prosty i skuteczny
Gdy temperatura wewnątrz auta nieco się wyrówna z temperaturą powietrza na zewnątrz, warto po uruchomieniu klimatyzacji początek trasy przejechać z uchylonymi oknami. Sprężarka będzie miała do wykonania mniejszą pracę, a przy okazji zadbamy o swoje drowie, nie serwując organizmowi szoku termicznego, sprzyjającego przeziębieniu.
Optymalna temperatura
Jaka powinna być optymalna temperatura w aucie? Pamiętajmy, że nie należy zbytnio ochładzać powietrza w samochodzie. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko choroby. Optymalnie powinno się ustawiać temperaturę wewnątrz pojazdu o około 7°C niższą od tej panującej na zewnątrz. Jeśli więc mamy do czynienia z 30-stopniowym upałem, lepiej ustawić klimatyzację na 23°C. Owszem, wydobywające się z kanałów wentylacyjnych zimne powietrze dmuchające w twarz jest przyjemne, ale później niekorzystnie odbije się na zdrowiu.
Wykonuj serwis klimatyzacji
Jeśli z układu czujemy zaduch, wilgoć czy nieprzyjemny zapach, to sygnał do przeprowadzenia serwisu klimatyzacji. W układzie gromadzą się bakterie, grzyby oraz zanieczyszczenia. Zapchana i zagrzybiona klimatyzacja sprawia, że powietrze dostające się do wnętrza kabiny może powodować poważne problemy zdrowotne u kierowcy i pasażerów auta. Między innymi mogą wystąpić: podrażnienia skóry, zapalenie górnych dróg oddechowych, zapalenie spojówek czy zapalenie płuc. Aby układ klimatyzacji, który ma dostarczyć komfort, nie przerodził się w zdrowotną pułapkę, należy o niego odpowiednio dbać.
Pisaliśmy: Nie umiemy korzystać z klimatyzacji. Takie błędy popełniamy
Koniecznie należy odgrzybiać klimatyzację, nie tylko samodzielnie np. za pomocą pianki dezynfekującej, ale również w serwisie, gdzie dodatkowo eksperci zadbają o takie elementy jak wymiana filtra kabinowego czy uzupełnienie czynnika chłodzącego. Czyszczenie powinno odbywać się przynajmniej raz w roku przez specjalistów