Policjanci na motocyklach

i

Autor: Policja Policjanci na motocyklach

Jazda motocyklem bez prawa jazdy. Co za to grozi? Konsekwencje są poważne

2021-05-14 9:35

Do legalnego kierowania motocyklem polskie prawo wymaga posiadania stosownych uprawnień do prowadzenia tego typu pojazdów. Wymagane jest zdanie państwowego egzaminu poprzedzonego odbyciem kursu. Co w przypadku, kiedy policja przyłapie kierującego na jeździe motocyklem bez uprawnień? Jakie są konsekwencje?

Sezon motocyklowy ruszył pełną parą i każdego dnia na polskich drogach można zobaczyć wielu amatorów jazdy na jednośladzie. Niestety nie wszyscy z nich powinni poruszać się po drogach. Nie brakuje osób dosiadających mechaniczne jednoślady bez stosownych uprawnień. Wciąż jest też wielu kierowców, którzy łamią wszelkie obowiązujące zasady i bezrefleksyjnie narażają innych na olbrzymie niebezpieczeństwo. Konsekwencje takich nieodpowiedzialnych zachowań mogą być tragiczne, a skutki finansowe dla sprawcy zdarzenia drogowego, który nie posiada uprawnień do kierowania bolesne.

Przeczytaj: Ścigacz czy naked? Czym się różnią? Którego wybrać w klasie 125 ccm?

Uprawnienia do prowadzenia motocykli są podzielone na kategorie. Kategoria AM to uprawnienie do jazdy motorowerem lub lekkim czterokołowcem, których masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Motorowery to pojazdy z silnikami o pojemności do 50cm3. O kategorię AM mogą się ubiegać osoby, które ukończyły 14 lat.

Kategoria A1 uprawnia do prowadzenia motocykla o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg, a także motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW. Minimalny wiek osoby starającej się o prawo jazdy kategorii A1 to 16 lat. Uprawnienia kategorii A1 daje również posiadane prawa jazdy kategorii B, jeżeli kierowca posiada je od minimum 3 lat.

Dowiedz się: Czy motocykl 125 ccm wystarcza do codziennych podróży? Czy może zastąpić samochód?

Kategoria A2 uprawnia do kierowania motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotności mocy tego motocykla. A2 uprawnia także do kierowania motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW. O taką kategorię można się starać po ukończeniu 18 lat.

Kategoria A jest najwyższą możliwą i uprawnia do kierowania motocyklem o każdej pojemności silnika oraz motocyklem z przyczepą motocyklową. Wymagany wiek do uzyskania kategorii A to 24 lata albo 20 lat, jeżeli kandydat co najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2. Do prowadzenia motocykli trójkołowych o mocy przekraczającej 15 kW konieczne jest ukończenie 21 lat.

Suzuki GSX-S125 - motocykl 125 ccm

i

Autor: Maciej Lubczyński Suzuki GSX-S125 - motocykl 125 ccm

Konsekwencje prawne jazdy bez uprawnień

Osoba, która nigdy nie zdała egzaminu i nie uzyskała uprawnień do kierowania pojazdem, stwarza niebezpieczeństwo na drodze, za co może zostać ukarana mandatem do 500 zł (lub 5 tys. zł, jeśli sprawa trafi do sądu) oraz długoletnim zakazem prowadzenia. Policjant może także zażądać odholowania motocykla z drogi na parking na koszt właściciela. Kolejna niezwykle ważną kwestią jest fakt, iż zdarzenia drogowe z udziałem motocyklistów kończą się najczęściej o wiele bardziej groźnie i tragicznie, niż dla kierujących innymi pojazdami.

Spowodowanie zdarzenia drogowego

Warto wiedzieć, że jeśli sprawca zdarzenia drogowego nie posiada uprawnień do kierowania, musi się liczyć z dużą odpowiedzialnością finansową za wszystkie wyrządzone szkody np.: uszkodzenia pojazdów, infrastruktury drogowej itp. Ubezpieczenie OC oczywiście zagwarantuje rekompensatę osobom poszkodowanym przez sprawcę szkody, który nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdu. Jednak kierowca, który spowodował zdarzenie drogowe i nie posiadał uprawnień musi się liczyć z zastosowaniem wobec niego tzw. regresu ubezpieczeniowego, czyli ubezpieczyciel może zażądać ( i najczęściej żąda) zwrotu wypłaconych poszkodowanym z OC pieniędzy. Sumy, na jakie opiewa odszkodowanie to kwoty od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tys. złotych.

Suzuki GSX-R125

i

Autor: Maciej Lubczyński Suzuki GSX-R125