alkomat, kontrola trzeźwości

i

Autor: Marcin Smulczyński

Jazda na podwójnym gazie, a nowe przepisy: co grozi za kierowanie w stanie nietrzeźwości?

2015-05-18 16:33

W polskim prawie znowelizowano właśnie kolejne przepisy dotyczące kierowców. Dotkliwe kary czekają nie tylko piratów drogowych, ale też prowadzących samochody pod wpływem alkoholu. Co się zmieniło?

Znowelizowane przepisy uderzą najbardziej w osoby, które prowadząc pojazd w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu), spowodują wypadek drogowy. Przede wszystkim zwiększony został środek karny w postaci zakazu prowadzenia: maksymalnie przez 15 lat. Minimalny okres tej sankcji, jaki będzie orzekany to 3 lata.

Wejdź: Nowe przepisy już obowiązują! Za co można stracić prawo jazdy?

Oprócz zakazu prowadzenia pojazdów pijany kierowca musi liczyć się z ogromnymi sankcjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie finansowe w kwocie minimum 5000 zł. W przypadku kiedy pijany kierowca zostanie ponownie przyłapany kwota wzrośnie do 10 000 zł.

Po upływie minimum połowy okresu zakazu prowadzenia samochodu (w przypadku dożywotnich zakazów - 10 lat), sąd może pod pewnymi warunkami może zezwolić na prowadzenie pojazdu. Warunkiem pierwszym jest zainstalowanie stosownego urządzenia - tzw. blokady alkoholowej (alkolock). Nie pozwoli ono na uruchomienie pojazdu bez wcześniejszego sprawdzenia stanu trzeźwości. Drugim warunkiem będzie wpisanie do prawa jazdy, stosownego kodu (69), który będzie informował funkcjonariusza, że kierowca miał wcześniej kłopoty z prawem przez alkohol.

Zobacz też: NOWY TARYFIKATOR MANDATÓW 2015

Trzecim warunkiem będzie posiadanie przy sobie dwóch dokumentów: zaświadczenia dotyczącego przeglądu technicznego pojazdu z blokadą alkolock oraz zaświadczenia o obowiązkowej (odnawianej co 12 miesięcy) kalibracji urządzenia blokady alkoholowej. Brak któregokolwiek dokumentu skutkuje utratą uprawnień do prowadzenia pojazdu.