Polskie prawo wyjątkowo restrykcyjnie podchodzi do prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu. Zasady są proste – piłeś, nie jedź! Jeśli zostaniemy zatrzymani „pod wpływem”, konsekwencje zależą od liczby promili. Stan po spożyciu oznacza zakres od 0,2 do 0,5 promila we krwi, co na alkomacie oznacza pomiar 0,1 mg na dm3 wydychanego powietrza.
Polecany artykuł:
Kiedy wykroczenie
Jeśli zostaniemy złapani z wynikiem od 0,2 do 0,5 promila we krwi, wówczas popełniamy wykroczenie. W tej sytuacji na kierowcę nakładanych jest 10 punktów karnych oraz trzeba liczyć się z konsekwencjami w postaci grzywny (od 50 do 5000 złotych). Możliwe jest nałożenie kary aresztu (od 5 do 30 dni) oraz dodatkowo wydawany jest zakaz prowadzenia pojazdów i zatrzymanie uprawnień przez starostę na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Kiedy przestępstwo
Jeśli kierowca ma więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi, znajduje się w stanie nietrzeźwości i popełnia przestępstwo. Grozi mu za to kara więzienia do 2 lat, grzywna uzależniona od dochodów, która może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, wpłata minimum 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a także zakaz prowadzenia pojazdów. Uprawnienia są odbierane na okres minimum 3 lat. Konsekwencją ponownego prowadzenia auta po alkoholu jest odebranie uprawnień na okres do 10 lat. Dożywotnie zabranie prawa jazdy grozi, gdy pod wpływem zostanie spowodowany wypadek, w którym są zabici lub ranni. Kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to minimum 10 tys. zł.
Kiedy więzienie
Jeśli przy nałożonym zakazie prowadzenia kierowca zdecyduje się wsiąść za kółko i zostanie złapany, może zostać skazany na 2 lata więzienia. Kolejne złamanie zakazu to następne 5 lat pozbawienia wolności. Jeśli mamy do czynienia z wypadkiem (obrażenia ciała jednego z uczestników są poważne), przepisy mówią o braku możliwości zawieszenia kary oraz o minimalnym czasie odsiadki w wysokości 2 lat.