alkohol, kierowca

i

Autor: Shutterstock alkohol, kierowca

Jedno piwo przy grillu, a potem za kierownicę? Lepiej pomyśl o konsekwencjach!

2020-05-02 11:55

Cieplejsze miesiące sprzyjające spotkaniom towarzyskim przy grillu, często wiążą się ze spożywaniem alkoholu. W momencie, gdy przyjedziemy na taką imprezę samochodem i damy się namówić na wypicie piwa, zapomnijmy o powrocie za kierownicą.

Badania Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pokazują, że u wielu osób już po wypiciu jednego piwa czy lampki wina zostaje przekroczony ustawowy limit dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi, który wynosi 0,2‰. To oznacza, że prowadzenie pojazdu w takiej sytuacji może doprowadzić nie tylko do utraty prawa jazdy, lecz także skończyć się karą grzywny lub więzienia.

Przeczytaj: Nie prowadź na kacu! Sprawdź co grozi za jazdę po alkoholu

Tak naprawdę nie sposób samodzielnie oszacować, ile dana osoba może wypić, by nie stwarzać zagrożenia na drodze. Zależy to nie tylko od płci i wagi kierowcy, lecz także od sprawności procesu metabolizmu – a to kwestia bardzo indywidualna. Należy również pamiętać, że im więcej alkoholu spożyliśmy, tym dłużej trwa neutralizowanie tej substancji w naszym organizmie. Często lepiej opóźnić planowany wyjazd, by nie ryzykować utraty uprawnień, a przede wszystkim nie narażać siebie oraz innych uczestników ruchu.

Alkohol zaburza zdolność prowadzenia pojazdu

Spożycie napojów alkoholowych powoduje między innymi zaburzenia koncentracji oraz równowagi, pogorszenie ostrości widzenia czy wydłużenie czasu reakcji. Równie istotne jest oddziaływanie tej substancji na psychikę kierowcy – osobę pod wpływem alkoholu często cechuje większa pewność swoich umiejętności oraz skłonność do brawurowych zachowań. To dodatkowo zwiększa ryzyko spowodowania wypadku drogowego

– mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Co grozi za jazdę po alkoholu

W Polsce według Art. 87 kodeksu wykroczeń, osoba która prowadzi samochód w stanie po spożyciu alkoholu, co oznacza 0,2-0,5‰ alkoholu we krwi, popełnia wykroczenie i naraża się na utratę uprawnień do kierowania pojazdem oraz karę grzywny lub aresztu. Oprócz tego, jeśli w takiej sytuacji spowoduje kolizję, będzie musiała samodzielnie pokryć koszty odszkodowania. Jeszcze poważniejsze konsekwencje czekają kierowcę siadającego za kierownicą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5‰ alkoholu we krwi). Wtedy jego czyn określany jest już jako przestępstwo i grozi za to do dwóch lub jeśli dana osoba była już za to skazana – do pięciu lat więzienia (Art. 178a kodeksu karnego).

Sonda
Dlaczego ludzie wsiadają za kierownicę po alkoholu?
alkohol, kierowca, grill

i

Autor: Shutterstock
Nasi Partnerzy polecają