Bagażnik

i

Autor: Dominik Gryżewski

Jedziesz na wakacje? Spakuj się z głową

2011-08-03 16:00

Wakacje to czas częstych wyjazdów. Bardzo ważną sprawą, jest zapakowanie bagażu do auta w odpowiedni sposób. Kiedy zrobimy to niewłaściwie, może to w znaczny sposób wpłynąć na prowadzenie pojazdu, zaś niezabezpieczone przedmioty znajdujące się w kabinie stanowić mogą zagrożenie dla pasażerów.

Pakowanie przedmiotów do samochodu jest tak powszechną czynnością, że kierowcy nie przykładają do niej dużej wagi. - Przemyślane rozłożenie bagażu zarówno w bagażniku jak i na dachu samochodu oraz w jego wnętrzu poprawi jakość, komfort i bezpieczeństwo jazdy – mówi Zbigniew Weseli ze Szkoły Jazdy Renault. Wkładając przedmioty do bagażnika upewnijmy się, że najpierw ładujemy te najcięższe i największe. Ciężki bagaż powinien być przewożony jak najniżej, aby utrzymać nisko środek ciężkości pojazdu. Zmniejszy to wpływ ładunku na prowadzenie samochodu.

Przeczytaj koniecznie: Mazda CX-5. Nowy crossover z Japonii

Przedmioty o znacznej wadze powinny też znajdować się jak najbliżej oparcia tylnych siedzeń. Unikać też należy przewożenia ich za tylną osią pojazdu. Jeśli decydujemy się na demontaż tylnej półki w celu zyskania dodatkowej przestrzeni, pamiętać należy, że bagaż nie powinien wystawać ponad siedzenia, aby nie blokował widoczności w tylnej szybie. Kabina samochodu nie powinna być używana do przewożenia bagażu jeśli nie ma takiej konieczności. Do tego służy bagażnik.

Patrz także: Samochody, które przynoszą pecha - ranking

Niebezpieczne mogą okazać się nie tylko duże, ciężkie i niezabezpieczone przed przemieszczaniem przedmioty stanowiące zagrożenie w sytuacji gdy dojdzie wypadku, ale także drobne elementy, które zawsze powinny być chowane do skrytek. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault ostrzegają, że wszelkie butelki i puszki z napojami powinny znaleźć się w schowkach. Nigdy nie można dopuścić do tego, aby toczyły się po podłodze samochodu. Mogą bowiem utknąć pod pedałami i zablokować je. Poza tym na przykład  leżący na tylnej półce telefon komórkowy przy nagłym hamowaniu może uderzyć w pasażera z siłą dużego kamienia.

Nasi Partnerzy polecają