Z pozoru zwykła i codzienna czynność pisania SMS-a wykonywana podczas prowadzenia auta może stać się przyczyną wielkiej tragedii. Kiedy piszemy SMS-a, nie jesteśmy w stanie zauważyć odpowiednio wcześniej przeszkody na drodze i nie zdążymy jej ominąć ani odpowiednio wcześnie wcisnąć pedału hamulca. Istnieje za to wielkie prawdopodobieństwo, że zjedziemy na przeciwny pas ruchu i uderzymy w przeszkodę. Także nieuwaga spowodowana zajmowaniem się telefonem podczas prowadzenia auta może stać się przyczyną wypadku. A przepisy kodeksu drogowego mówią tak: zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 kodeksu drogowego: „Kierującemu pojazdem zabrania się: korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości 200 zł".
Przeczytaj koniecznie: Makabryczny wypadek: Martwy kierowca rozjechał pieszego w Warszawie
Według policyjnych statystyk, liczba kierowców karanych za używanie telefonów komórkowych podczas jazdy niebezpiecznie rośnie. Według danych Komendy Głównej Policji w 2008 roku takie wykroczenie popełniło 23 755 osób, zaś w 2009 roku już 35 865. Aby przypomnieć wszystkim kierowcom, aby uważali na drogę podczas prowadzenia pojazdu oraz żeby przeciwdziałać tej niepokojącej i niestety narastającej tendencji, Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu wraz z firmą Polkomtel – operatorem sieci Plus zorganizowała kampanię społeczną „Jedziesz? Nie klikaj!”. Do użytkowników sieci Plus dotrą specjalnie przygotowane informacje mówiące o zagrożeniu, jakie stwarza nieprzestrzeganie zasady niekorzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy. Akcja jest pierwszą tego typu kampanią w Polsce zakrojoną na tak szeroką skalę. Twarzą kampanii został znany w Polsce Brytyjczyk Kevin Aiston – czynny strażak i jednocześnie prezenter telewizyjny.
Patrz także: Warta organizuje konkurs dla bezszkodowych kierowców
Inauguracja kampanii odbyła się 11 maja br. Data rozpoczęcia akcji nie jest przypadkowa, ponieważ Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło lata 2011-2020 Dekadą Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (Decade of Action for Road Safety). Jej celem będzie ustabilizowanie, a następnie zmniejszenie liczby śmiertelnych wypadków na drogach w skali globalnej poprzez intensyfikację działań prowadzonych na szczeblu krajowym, regionalnym i globalnym. Konsekwencje wypadków drogowych mają szeroki zasięg społeczny i ekonomiczny, który wpływa niekorzystnie na zdolność państw do zrównoważonego rozwoju. Inauguracja Dekady została wyznaczona przez ONZ właśnie na 11 maja br.