Karta ratownicza pojazdu to w praktyce cały europejski system, stosowany przez coraz większą liczbę producentów samochodów. Volkswagen Group Polska, jako pierwszy w naszym kraju importer samochodów, będzie udostępniał karty do wszystkich swoich marek. Sama karta to zestandaryzowana informacja, która w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.
Przeczytaj też: Nowe obowiązkowe wyposażenie w samochodach! UE szykuje zmiany
Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to zawsze wyzwanie dla grupy ratowniczej. Po drogach jeżdżą setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce strażackie natkną się na takie wzmocnienie – pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Karta ratownicza, na której w kilku rzutach wyraźnie zaznaczono miejsca wzmocnienia karoserii, umiejscowienie akumulatora, rozkład instalacji elektrycznej, a także miejsce zbiornika paliwa, pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent.
Volkswagen Group Polska kompleksowo podchodzi do tego zagadnienia. Wszystkie samochody koncernu, począwszy od 01.05.2014, będą wyposażane w taką kartę. Oprócz tego u dealerów wszystkich marek będzie można otrzymać specjalną naklejkę na szybę, informującą odpowiednie służby o tym, że karta ratownicza znajduje się w samochodzie. Odpowiednią dla modelu kartę można też pobrać ze stron producenckich i samodzielnie wydrukować.