fotelik samochodowy

i

Autor: Maxi-Cosi

Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika samochodowego? Aktualne zasady, jaki mandat za brak fotelika

2020-07-05 12:45

Jak przewozić dziecko w samochodzie? Kiedy fotelik dziecięcy nie jest wymagany? Sadzać pociechy przodem czy tyłem do kierunku jazdy? Z roku na rok przepisy się zmieniają i nie łatwo za wszystkimi aktualizacjami nadążyć. Przypominamy co o wożeniu dzieci mówią aktualnie przepisy oraz doradzamy, na co rodzice powinni zwrócić największą uwagę.

Może zabrzmi to absurdalnie, ale zgodnie z aktualnymi przepisami, nawet 17-latek może łapać się na jeżdżenie w foteliku. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z 2018 roku. Nowe przepisy zniosły granicę wiekową i mówią jasno, że każde dziecko, które nie przekracza 150 cm wzrostu musi korzystać z fotelika. Ustawa uregulowała również inne kwestie związane z przewozem najmniejszych pasażerów. Doradzamy, jak je stosować w praktyce.

Przeczytaj również: Zawsze bierzemy za dużo jadąc na wakacje! Te triki pomogą w spakowaniu auta

Czy muszę montować fotelik w swoim samochodzie?

Przewożenie dziecka w foteliku dotyczy wszystkich właścicieli samochodów osobowych. Przepisy obowiązują również w samochodach ciężarowych. Przedstawiamy, jak to się ma do kategorii poszczególnych pojazdów:

- pojazdy kat. M1 – samochody przeznaczone do przewozu nie więcej niż 8 osób (nie licząc kierowcy), mające co najmniej cztery koła;
- pojazdy kat. N1, N2, N3 – służące do przewozu ładunków, o masie całkowitej do 3,5 t, 3,5 t – 12 t oraz powyżej 12 t.

dziecko w aucie, fotelik

i

Autor: materiały prasowe przewożenie dziecka w foteliku

Jak długo w foteliku?

Jeśli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, jest zobowiązane do podróżowania samochodem w foteliku lub przy wykorzystaniu innego urządzenia przytrzymującego jeśli waży więcej niż 36 kg i się zwyczajnie w foteliku nie mieści. Foteliki dla starszych dzieci przewidziane są do konkretnej wagi. Rozwiązaniem są podkładki dla starszych dzieci oraz specjalne foteliki do 50 kg wagi.

Przeczytaj koniecznie: Podstawowe wyposażenie samochodu. Te rzeczy warto mieć w aucie!

O czym pamiętać podczas zakupu i montażu?

Fotelik powinien być dopasowany do siedziska – musimy sprawdzić czy po zamontowaniu fotelik nie kołysze się i nie przesuwa na boki.

Lepiej wybrać ISOFIX – najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż fotelika za pomocą pasów bezpieczeństwa, jednak jeśli nasz samochód jest wyposażony w system ISOFIX, nie rezygnujmy z niego. Pozwoli to zapewnić lepsze i stabilniejsze zespolenie z pojazdem. Nowe konstrukcje fotelików posiadają mocowania ISOFIX, a także specjalne bazy, które są wpinane do ISOFIX, a na bazie montuje się potem fotelik.

Pasy bezpieczeństwa – najważniejsze dla bezpieczeństwa naszego dziecka będą pasy. Za najlepsze uznaje się te 5-puntkowe, które posiadają dodatkowy pas biodrowy. Poza wytrzymałością zwróćmy tez uwagę, aby były wyposażone w miękkie nakładki, żeby dziecku wygodnie się podróżowało.

W przypadku najmniejszych – jeśli planujemy przewozić noworodki lub niemowlaki, pamiętajmy, że cała podstawka urządzenia powinna dotykać siedziska kanapy naszego samochodu. Najbezpieczniejsze będzie zamontowanie go tak, aby kąt nachylenia pomiędzy linią pleców dziecka a pionem wynosił o 30 do 45 stopni.

dziecko/fotelik/podróż z dzieckiem

i

Autor: Materiały prasowe dziecko/fotelik/podróż z dzieckiem

Przodem czy tyłem?

Jeśli to tylko możliwe, starajmy się przewozić dziecko w specjalnym foteliku tyłem do kierunku jazdy. Powinniśmy się stosować do tej zasady, dopóki nasze dziecko nie ukończy 2 lat lub do czasu, gdy przekroczy limit wagi czy wzrostu danego fotelika. Nasz malutki pasażer siedząc przodem do kierunku jazdy jest o wiele bardziej narażony na urazy szyi i kręgosłupa niż dziecko przewożone tyłem.

Mandat za brak fotelika

Polski Kodeks Drogowy wyraźnie precyzuje, że dla bezpieczeństwa dziecka fotelik jest obowiązkowy. Bądźmy świadomi, że przewożenie dziecka (poniżej 150 cm) na przednim siedzeniu bez fotelika, jest traktowane jako wykroczenie. Policjant może nałożyć mandat w wysokości 150 zł nie tylko za przewożenie dziecka bez fotelika/podstawki. Kara finansowa 150 zł grozi również za przewożenie w foteliku dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu w momencie, kiedy poduszka powietrzna dla pasażera jest aktywna podczas przewożenia dziecka. Mandatem karany jest kierowca również za przewożenie dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu, bez wykorzystania fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego.

Dowiedz się: Najwięcej wypadków jest przy dobrej pogodzie. Skłonności do brawury w takich warunkach są większe

Kiedy są dozwolone odstępstwa od fotelików

1. Gdy dziecko mierzy więcej niż 135 cm i ze względu na jego masę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie mu fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego. Wówczas konieczne jest zapięcie pasów bezpieczeństwa dziecku.

2. Podczas przewozu trójki małych dzieci w samochodach, w których nie ma możliwość zainstalowania trzech fotelików z tyłu samochodu. W takim wypadku dziecko w wieku co najmniej 3 lat może siedzieć pomiędzy dwójką dzieci siedzących w fotelikach, pod warunkiem zapiera go pasami bezpieczeństwa

3. Kiedy lekarz wystawi dziecku zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do stosowania fotelika,

3. Kiedy dziecko jest przewożone taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego lub radiowozem

Planując zakup fotelika nie idźmy na żadne kompromisy. Nawet podczas niewielkiej kolizji nasze dziecko jest narażone na poważne urazy. Zadbajmy przede wszystkim, by fotelik był dobrze zamontowany. W grę wchodzi zdrowie, a nawet życie naszych maluchów, dlatego dbajmy o ich komfort i bezpieczeństwo w trakcie każdej przejażdżki. 

W superfoteliku bezpiecznie jak w banku

i

Autor: materiały firm
Nasi Partnerzy polecają