W ubiegłym roku obrażenia w wypadkach drogowych odniosło 814 pieszych w wieku 7-14 lat. Dzieci należą do grupy pieszych szczególnie narażonych na to, że zostaną ranni w wypadku. Jak temu przeciwdziałać? Zdarzeniom z udziałem najmłodszych można zapobiegać poprzez działania edukacyjne. Obowiązkiem dorosłych jest zadbać o to, by przygotować dzieci do bycia uczestnikami ruchu drogowego. Rodzice powinni przykładowo podczas wspólnych spacerów tłumaczyć swoim pociechom, jak prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych – podpowiadają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Warto jednak pamiętać, że bezpieczne przejście przez jezdnię to dla młodszych dzieci prawdziwe wyzwanie, ponieważ dopiero nabywają one umiejętności niezbędnych do poradzenia sobie z tym zadaniem. Z badań naukowców wynika, że osoby poniżej jedenastego roku życia nie są w pełni zdolne do tego, by wyselekcjonować informacje niezbędne do bezpiecznego przejścia na drugą stronę ulicy.
Nieuważni kierowcy
Ogromną rolę w zapobieganiu wypadkom z udziałem dzieci, które poruszają się pieszo, mają kierowcy. Zwłaszcza że policyjne statystyki pokazują, iż 2/3 wszystkich wypadków polegających na potrąceniu pieszego przez auto wydarzyło się z winy kierującego pojazdem. Wypadki takie mają też miejsce przede wszystkim na przejściach dla pieszych, gdzie w teorii przekraczanie jezdni powinno być bezpieczne.
Zgodnie z przepisami ruchu drogowego kierowca zbliżający się do przejścia dla pieszych powinien zachować szczególną ostrożność. – Czujność kierującego ma ogromne znaczenie zwłaszcza w miejscach, które są uczęszczane przez dzieci, ponieważ zachowanie najmłodszych często trudno przewidzieć i mogą oni nieoczekiwanie wtargnąć na jezdnię. Dlatego tak ważna jest jazda z odpowiednią prędkością, by w razie niebezpieczeństwa szybko zatrzymać pojazd – radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.