Kierowco uważaj co tankujesz zimą

2011-12-23 3:00

Zima to zwykle trudny okres dla samochodu i dla jego właściciela. Może być łagodna, ale może też nas zaskoczyć na wiele sposobów. Części przykrych niespodzianek nie da się uniknąć, jednak przed wieloma można się ustrzec albo przynajmniej dobrze na nie przygotować.

Sprawą pierwszoplanową jest dobre przygotowanie auta do sezonu zimowego od strony technicznej. Warto również pamiętać, że podstawą zimowej eksploatacji samochodu jest tankowanie sprawdzonej jakości paliwa, i to do pełna.

Diesel kontra zima

Silniki Diesla nowszej generacji są dużo bardziej odporne na minusowe temperatury niż ich starsze wersje. Posiadacze tych ostatnich muszą być zatem zimą przygotowani na problemy z ich odpaleniem. Często przyczyną takiego stanu rzeczy jest utrata właściwej szczelności silnika, co pociąga za sobą problemy z osiągnięciem warunków do uzyskania zapłonu. Przy niższych temperaturach w starszych konstrukcjach diesla może również zaszwankować układ odpowiedzialny za właściwości świec żarowych. Wystarczy, że jedna świeca nie działa, żeby próba rozruchu auta zakończyła się fiaskiem.

Diesel podobnie jak silniki benzynowe może być bardziej odporny na próbę rozruchu w przypadku zgęstniałego na mrozie oleju silnikowego. Nie wymieniony w porę olej, nawet ten odpowiedniej klasy, nie wróży dobrze.

Paliwo dobrej jakości

Pamiętajmy, że eksploatację pojazdu w mroźne dni może również utrudnić, a wręcz uniemożliwić zastosowanie paliwa nieprzystosowanego do niskich temperatur. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pojazdów z silnikami wysokoprężnymi. Podczas srogiej zimy z oleju napędowego mogą wytrącić się parafiny, które zapychają filtry i powodują blokadę silnika. Na szczęście przed tego typu przypadłościami możemy się skutecznie obronić. Do paliwa sprzedawanego na sprawdzonych stacjach od zaufanych producentów dodawane są uszlachetniacze tzw. depresatory, które w połączeniu ze specjalnie dobranymi, lżejszymi niż w lecie komponentami sprawiają, że paliwo utrzymuje swoje właściwości nawet w najniższych temperaturach.

Zimą opłaca się zapłacić więcej

Im paliwo ma lepsze właściwości, czyli należy do grupy paliw Premium, jak np. VERVA na stacjach ORLEN, tym lepiej dla naszego samochodu. Wyższa jakość paliw oznacza, że lepsze są jego parametry eksploatacyjne i znajdują się w nim właściwie dobrane komponenty dbające o układ paliwowy, w tym szczególnie pompę oraz sam silnik samochodu. Ponadto dzięki lepszej efektywności i dokładności spalania każdego litra auto mniej pali.

Nasi Partnerzy polecają