Ford Grand C-MAX 2.0 TDCI 150 Titanium

i

Autor: Rafał Mądry Ford Grand C-MAX 2.0 TDCI 150 Titanium

Nie umiemy korzystać z klimatyzacji! Takie błędy popełniamy najczęściej

2022-04-29 12:01

Układ klimatyzacji jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia współczesnych samochodów. Większość kierowców korzysta z niego, nie zastanawiając się nawet, czy robi to w sposób prawidłowy. Jak właściwie wykorzystać wszystkie funkcje tego systemu chłodzenia?

Zanim uruchomimy klimatyzację w samochodzie, powinniśmy poznać ogólne metody posługiwania się tym układem. Niezależnie, czy będzie to klimatyzacja ręczna, czy automatyczna, czy wielostrefowa.

Uruchamiaj układ systematycznie

Uruchamianie klimatyzacji wyłącznie podczas upałów to poważny błąd. Dlaczego? Ponieważ czynnik pracujący w układzie jest wymieszany z olejem i zapewnia odpowiednie smarowanie sprężarki. Dlatego co jakiś czas powinno się włączyć klimatyzację, aby nasmarować i zakonserwować układ. Ponadto służy on zarówno do schładzania powietrza, jak i jego osuszania. Druga z wymienionych funkcjonalności doskonale sprawdza się w warunkach jesiennych lub zimowych stanowiąc nieocenioną pomoc, gdy mamy problem z parującymi szybami. Gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza, a układ schładzania powietrza będzie wyłączony, osuszanie z pewnością zadziała znakomicie. 

Klimatyzacja w upalny dzień

Wsiadając do długo stojącego na słońcu i mocno nagrzanego samochodu w pierwszej kolejności powinniśmy otworzyć na chwilę szeroko wszystkie drzwi i przewietrzyć wnętrze. Gdy uruchomimy auto (przed włączeniem klimatyzacji) przejedźmy kilkaset metrów z otwartymi oknami. Dzięki temu schłodzimy wnętrze pojazdu do temperatury zewnętrznej bez użycia klimatyzacji, obciążenie sprężarki zostanie zmniejszone, a zużycie paliwa przez silnik samochodu nieznacznie się obniży. Podczas jazdy z włączoną klimatyzacją należy zamknąć szczelnie wszystkie okna oraz uchylony dach. Najszybciej obniżymy temperaturę powietrza we wnętrzu auta, gdy ustawimy chłodzenie na tryb automatyczny oraz wewnętrzny obieg powietrza wewnątrz auta (trzeba pamiętać, aby po schłodzeniu wnętrza przełączyć na zewnętrzny obieg powietrza).

2020 Toyota Yaris 1.5 HYBRID Premiere Edition (Tokyo Fusion)

i

Autor: Maciej Lubczyński Toyota Yaris czwarta generacja

Unikaj maksymalnego chłodzenia

Nigdy nie ustawiajmy klimatyzacji na maksymalne chłodzenie. Dlaczego? Ponieważ sprężarka klimatyzatora samochodowego nie jest urządzeniem typowo przemysłowym i praca w trybie ciągłym powoduje jej szybkie zużywanie się. Jaka jest zatem optymalna temperatura, którą powinniśmy ustawić na sterowniku klimatyzacji? Około 5-7 °C mniejsza, niż wskazania termometru na zewnątrz samochodu. Czyli jeśli za oknem naszego pojazdu jest 30 °C klimatyzację ustawiamy na 23-25 °C. Warto również włączyć automatyczny tryb pracy. W przypadku, gdy klimatyzacja jest sterowana ręcznie i nie posiada wskaźnika temperatury, pokrętła powinny zostać ustawione tak, aby z nawiewów leciało chłodne, a nie zimne powietrze. Ważne by unikać kierowania strumienia powietrza z nawiewów bezpośrednio na kierowcę i pasażerów, bo może się to skończyć poważnym przeziębieniem.

Przeczytaj także: PAMIĘTAJ! Dziecku zostawionemu w aucie podczas upału grozi śmierć

Dbaj o przeglądy

Przynajmniej raz w roku powinniśmy wykonać dokładny przegląd układu klimatyzacji w naszym samochodzie. Najlepiej w sprawdzonym warsztacie, który skontroluje szczelność układu i stanu czynnika chłodzącego, stanu mechanicznego sprężarki (np. napędu), wymieni filtry oraz przeprowadzi odgrzybianie przewodów klimatyzacji. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego zapachu z nawiewów i wszelkiego rodzaju dolegliwości związanych np. z alergią na grzyby lub kurz. Warto poprosić serwisantów o wskazanie zbiornika na skropliny lub przewodu odprowadzającego wodę pod samochód. Dzięki temu będziemy mogli samodzielnie okresowo skontrolować drożność układu lub opróżniać go we własnym zakresie.

Sonda
Czy korzystasz z klimatyzacji w samochodzie?

Nasi Partnerzy polecają