Kontrola drogowa

i

Autor: Policja Kontrola drogowa

Kolizja - dogadać się czy dzwonić po policję? Nowe mandaty zmienią podejście wielu kierowców

2022-01-10 11:08

Drobne kolizje i stłuczki? W mieście zdarzają się nawet najlepszym. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, trochę pecha czy niekorzystne warunki i obicie lub zadrapanie gotowe. Czy warto dogadywać się z drugim kierowcą? A może w każdym wypadku należy dzwonić po policję? Nowe, wyższe mandaty zmieniają zasady gry.

Obcierki, stłuczki, kolizje i obicia. Wszystkie "drobne" incydenty drogowe to w dużych miastach chleb powszedni. Zmotoryzowani często wolą dzwonić po policję niż pisać oświadczenia i samodzielnie ustalać winę - nie ma w tym nic złego. Nowe przepisy i wyższe mandaty sprawią jednak, że wielu kierowców pomyśli dwa razy, nim wezwie mundurowych na miejsce zdarzenia. W 2022 roku stało się to zwyczajnie nieopłacalne.

Przykładem tego może być sytuacja, którą opisał portal epoznan.pl. Kierujący z Wielkopolski otarli swoje samochody lusterkami, skutkiem czego było zaledwie kilka rys. Nie dogadali się na miejscu zdarzenia, więc wezwali policję. Funkcjonariusze wysłuchali kierujących, po czym orzekli obustronną winę, karząc 21-latkę z BMW i 30-latka z Volkswagena mandatami po 1500 zł każdy. 

Nowa wysokość mandatu za spowodowanie kolizji sprawia, że policji po prostu nie opłaca się wzywać do drobnych obcierek i obić, które nie wymagają naprawy blacharskiej, a jedynie polerowania czy wyciągania wgnieceń bez lakierowania. Może się okazać, że telefon na policję będzie o wiele droższy niż likwidacja skutków kolizji.

Stłuczka, kolizja - zdj. ilustracyjne

i

Autor: Pixabay W Węgorzewie na Mazurach uderzył w krawężnik na policyjnym parkingu. Był pijany.

Jeśli chcemy zaoszczędzić sobie czasu i wolimy dogadać się z drugim kierującym na miejscu zdarzenia, możemy spisać stosowne oświadczenie.

Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji?

W dokumencie sporządzonym na miejscu zdarzenia muszą znaleźć się

  • dane osobowe i adresowe uczestników kolizji - imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numery dokumentów - dowodu osobistego oraz prawa jazdy
  • dane pojazdów - marka, model, numery rejestracyjne i dane z dowodu rejestracyjnego (właściciel auta)
  • dane ubezpieczeniowe pojazdu sprawcy - nazwa towarzystwa, numer polisy oraz jej okres ważności
  • treść oświadczenia, w którym opisuje się okoliczności i skutki kolizji - uszkodzenia obu aut, ewentualne dane świadków oraz podpisy kierowców uczestniczących w zdarzeniu drogowym 
Sonda
Czy nowe, wyższe mandaty poprawią bezpieczeństwo na polskich drogach?