Sieć drogowych połączeń w Polsce jest zróżnicowana. Często podczas jednej podróży, mamy okazję jechać przez miasto, potem poruszamy się poza nim, wjeżdżamy na drogą ekspresową, która może przejść w autostradę. Na każdej z tych dróg obowiązują odmienne zasady dozwolonej prędkości.
.
Samochody osobowe
Standardowe limity odnoszące się do motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony, są one następujące:
- teren zabudowany - 50 km/h (chyba że znaki stanowią inaczej)
- teren zabudowany nocą - 60 km/h w godzinach od 23.00 do 5.00
- na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – 90 km/h
- na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej, o dwóch pasach ruchu – 100 km/h
- na drodze ekspresowej jednojezdniowej – 100 km/h
- na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h
- na autostradzie – 140 km/h
W przypadku samochodów osobowych i dostawczych z przyczepami, stosowane są limity. W terenie niezabudowanym - 70 km/h, na autostradach i drogach ekspresowych - 80 km/h.
.
Autobusy i ciężarówki
Pojazdy ciężarowe i autobusy na terenie zabudowanym mogą poruszać się z takimi samymi prędkościami, jak auta osobowe - 50 km/h. Na autostradach, drogach ekspresowych i na drogach dwujezdniowych o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku, dopuszczalna prędkość to 80 km/h. Na autostradach, autobusy ze specjalnym wyposażeniem technicznym mogą jechać z prędkością 100 km/h. W terenie niezabudowanym limit prędkości dla pojazdów ciężarowych i autobusów został ustalony na 70 km/h.
.
Strefy zamieszkania
Kierowcy powinni pamiętać, że na swojej drodze mogą trafić na tzw. strefę zamieszkania. Według Prawa o ruchu drogowym, jest to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na których obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Maksymalna prędkość w takich strefach to 20 km/h, a pierwszeństwo zawsze mają piesi.