W związku z pandemią koronawirusa w Polsce do 11 kwietnia br. włącznie nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obowiązek pozostania w domu nie dotyczy dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb, takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób, a obostrzenie to nie dotyczy rodzin.
Pisaliśmy: Koronawirus zmienia branżę taksówkarską. Przegroda izolująca to odpowiedź na nową rzeczywistość
Ile osób może jechać w aucie
Po ogłoszeniu obostrzeń użytkownicy samochodów zadają sobie podstawowe pytanie. Czy w aucie mogą jechać tylko dwie osoby? Otóż ograniczenie do dwóch osób nie dotyczy przemieszczania się samochodem. Przykładowo jadąc do pracy z żoną możemy zabrać sąsiada, jak to mieliśmy do tej pory w zwyczaju. W celu zrobienia zakupów, przemieszczając się do sklepu zlokalizowanego w dużej odległości od naszego domu możemy zabrać osoby z sąsiedztwa, które nie posiadają własnego środka transportu. Taksówkarz ma prawo przewieźć taką samą liczbę pasażerów co zwykle. Jeśli ekipa remontowa czy brygada budowlana przemieszcza się na miejsce pracy 7-osobowym busem również może to praktykować, jak to było do tej pory. Podczas takich podróży należy jednak szczególnie zwracać uwagę na zasady higieny osobistej oraz czystość pojazdu - pisaliśmy o tym tutaj - KLIKNIJ i SPRAWDŹ.
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zaleca jednak, aby używać auta tylko wtedy, kiedy faktycznie wymaga tego sytuacja. Przy planowaniu jakichkolwiek wyjazdów należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Podkreśla także, że podczas kontroli drogowej o cel podróży kierującego może zapytać policjant.
Przeczytaj również: Ile czasu koronawirus utrzymuje się w samochodzie? Rodzaj powierzchni ma duże znaczenie
Poruszanie się pojazdami ma ograniczać się do drogi z pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem czy załatwiania niezbędnych spraw życia codziennego. Jak to rozumieć? Poruszanie się jest dozwolone jeśli dojeżdża się pojazdem do pracy, prowadzi swoją firmę lub gospodarstwo rolne, realizuje usługi związane z zawodową działalnością, prosperuje w branży transportowej. Korzystanie z samochodu jest też wskazane w niesieniu pomocy najbliższym, osobom starszym i izolowanym oraz przy dojeździe na wizytę do lekarza. Wizyta u mechanika w celu wykonania naprawy auta, przeprowadzenie okresowego przeglądu technicznego pojazdu czy pojechanie do sklepu budowlanego po produkt potrzebny w naprawie poważnej domowej usterki, można traktować jako elementy niezbędnych spraw życiowych.
Obostrzenia potrwają do 11 kwietnia, z możliwością przedłużenia.