W przypadku szkody komunikacyjnej spowodowanej zalaniem ważne jest, by jak najszybciej zgłosić ją do ubezpieczyciela. Czas jest tutaj niezwykle istotny, bo zalane auto musi jak najszybciej trafić do warsztatu, przede wszystkim ze względu na instalacje elektroniczne znajdujące się w samochodzie.
Przeczytaj koniecznie: Chevrolet Cruze może być produkowany w Polsce
Na pierwszy rzut oka trudno jest określić zakres uszkodzeń auta, spowodowanych wodą. Wiele zależy od stanu podzespołów, sprawności zabezpieczeń i czasu przebywania auta w wodzie. Nierzadko wiele zalanych układów elektroniki i innych elementów należy poddać badaniom sprawności i ewentualnie wymienić na nowe. Na pewno wszystkie powinny zostać oczyszczone i wysuszone. Dlatego weryfikowanie uszkodzeń powinno być przeprowadzane w warsztacie.
Patrz także: Bezpieczeństwo najmłodszych. "Klub Pancernika klika w fotelikach"
Jeśli nie chcemy spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania, powinniśmy zadbać o to, aby na potencjalną szkodę nie miało wpływu nasze celowe i świadome działanie, które mogłoby uszkodzić samochód. Według Jana Sadowskiego z Link4, jeśli auto zostanie zalane, nie należy starać się uruchamiać go na własną rękę, ponieważ możemy w ten sposób uszkodzić silnik. - W takiej sytuacji lepiej wezwać pomoc holowniczą, która przysługuje nam w ramach assistance - mówi. Z powyższych powodów ryzykowne jest także świadome przejeżdżanie przez zalane ulic.