Stan epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce trwa, ale rząd w ramach etapowego odmrażania gospodarki i powolnego wracania społeczeństwa do normalności, od 4 maja wprowadza II etap łagodzenia obostrzeń. Po weekendzie majowym będą mogły ruszyć hotele, punkty noclegowe, agroturystyka. To ważna wiadomość dla regionów turystycznych i przedsiębiorców prowadzących działalności noclegowe. Otwarcie tego typu biznesów pozwoli pomóc właścicielom w powolnym wychodzeniu z finansowego dołka. To oznacza, że Polacy spragnieni wyjazdów będą mogli wybrać się nie tylko w dowolne miejsce w kraju, w którym znajdą sobie zakwaterowanie, ale także do znajomych, u których mogą nocować.
Dowiedz się: Czy można jechać samochodem na majówkę do rodziny lub znajomych? Wyjaśniamy
Do zwiększania elastyczności i swobód w gospodarce wciąż należy jednak podchodzić z rozwagą. O ile od 4 maja legalnie pojedziemy do hotelu, tak w barach i restauracjach cały czas nie rozsiądziemy się w celach spożycia posiłku. Lokale gastronomiczne pozostają zamknięte i mogą prowadzić jedynie usługi na wynos lub na dowóz.
Sprawdź także: Czy można już jechać na myjnię? Jak się nie narazić, o czym pamiętać?
Jeśli po pierwszym weekendzie majowym zamierzamy gdzieś wyjechać, pamietajmy o zachowaniu reguł dystansowania społecznego i reżimu sanitarnego. Należy zachować dyscyplinę i nie narażać zdrowia swojego i innych osób. Rząd cały czas apeluje o wychodzenie z domu tylko w sprawach koniecznych. Spotkania towarzyskie wciąż nie są rekomendowane oraz obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób.
Obowiązkowe zakrywanie twarzy
Po wejściu w życie II etapu łagodzenia obostrzeń cały czas należy pamiętać, że noszenie maseczek ochronnych wciąż będzie obowiązkowe w przestrzeni publicznej (spacer, zakupy, tankowanie, mycie auta) oraz podczas podróży autem z osobami, które nie są bezpośrednio z nami powiązane. Wyjątkiem jest rodzina i współlokatorzy.