przegląd samochodu, inspekcja, serwis

i

Autor: Shutterstock przegląd samochodu

Lista wiosennych kontroli - to warto sprawdzić w aucie po zimie

2019-03-13 8:04

Przez ostatnie kilka miesięcy kierowcy mieli do czynienia z dziurami drogowymi, ujemnymi temperaturami i zalegającą na jezdni solą i błotem pośniegowym. Z nadejściem wiosny warto sprawdzić kondycję auta i upewnić się, czy nasz pojazd w jakiś sposób nie ucierpiał w wymagającym zimowym okresie.

Od czego zacząć?

Lista rzeczy, które powinniśmy ocenić w naszym aucie podczas wiosennej kontroli jest dość długa. Oprócz sprawdzenia stanu karoserii, umycia nadwozia oraz wyczyszczenia wnętrza, należy sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych i skontrolować mechanikę. Część wiosennego przeglądu możemy wykonać samodzielnie, jednak w przypadku bardziej skomplikowanych prac potrzebne będzie fachowe wsparcie mechanika.

Czas na porządki

Jazda czystym i wysprzątanym autem jest zdecydowanie bardziej przyjemna, dlatego wiosenny przegląd auta warto zacząć od porządków. Należy pozbyć się kurzu na desce rozdzielczej oraz zawilgoconych dywaników, które stanowią potencjalne siedlisko grzybów, podobnie, jak niewymieniany filtr w klimatyzacji. Kolejny punkt na liście porządków to szyby – brudne i zatłuszczone będą nie tylko ograniczały widoczność, ale i szybciej zaparują. Całość porządków można zrealizować samodzielnie lub oddać auto na myjnię ręczną, gdzie zajmą się tym specjaliści.

Diagnoza stanu kół

Robiąc porządki w samochodzie nie można zapomnieć o bagażniku. Poza wyrzucaniem niepotrzebnych rzeczy należy sprawdzić, czy mamy trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe i gaśnicę. Przyda się też linka holownicza, apteczka oraz sprawne koło zapasowe lub przynajmniej zestaw naprawczy. A skoro już mowa o kołach, to warto wymienić opony na letnie i pamiętać o regularnym sprawdzaniu ciśnienia i kontroli ewentualnych uszkodzeń ogumienia. Przyda się także zweryfikować stan felg - zimowe nierówności na drogach lub częsta nieuwaga podczas prowadzenia mogły im zaszkodzić,

Maska w górę

Po wyczyszczeniu auta czas na podniesienie maski i skontrolowanie poziomu płynu chłodniczego oraz hamulcowego. Należy również uzupełnić płyn do spryskiwaczy oraz regularnie kontrolować jego poziom - przy kapryśnej, wiosennej aurze jego zużycie może być większe.

Przeczytaj: Filtr kabinowy w aucie: dlaczego warto go wymienić

Punkt, którego nie wolno pominąć przeprowadzając wiosenny przegląd auta to kontrola poziomu oleju silnikowego. To jedna z kluczowych czynności, o której wielu kierowców zapomina. By prawidłowo sprawdzić jego poziom trzeba ustawić samochód na równym podłożu. Po kilku minutach od wyłączenia silnika należy wyjąć bagnet olejowy, przetrzeć szmatką lub chusteczką a następnie włożyć z powrotem na miejsce. Po ponownym wyjęciu olej powinien zostawić na bagnecie ślad wskazujący aktualny poziom. Jeśli oleju jest za mało, to trzeba go dolać uważając przy tym, be wlać go za dużo.

Poziom oleju

– Wszyscy kierowcy wiedzą, że niski poziom oleju silnikowego może prowadzić do zatarcia silnika oraz szybszego wyeksploatowania środka smarnego. Przy niskim poziomie, olej bardziej się nagrzewa i szybciej traci swoje właściwości, zmniejszając przy tym ochronę silnika. Niewiele osób jednak zdaję sobie sprawę z tego, że również niekorzystny dla jednostki napędowej jest jego nadmiar. Większa niż przewidziana przez producenta jednostki napędowej ilość oleju, przekłada się na wyższe ciśnienie w komorze silnika. To z kolei może prowadzić do uszkodzenia uszczelek i wycieków. Nadmiar środka smarnego może przedostać się do komory spalania. Jednymi z najpoważniejszych konsekwencji może być przedostanie się płynu chłodniczego do oleju i zatarcie silnika czy uszkodzenie katalizatora lub filtra DPF, co wiąże się z bardzo kosztownymi naprawami – komentuje Cezary Wyszecki, ekspert techniczny Shell Polska.

Kontrola czczegółów

Przeprowadzając wiosennę kontrolę samochodu należy także pamiętać o wszystkich gumowych elementach. Mogły one ulec rozszczelnieniu, np. w skutek otwierania przymarzniętych drzwi "na siłę". Jeśli ciągłość uszczelek jest przerwana, należy je wymienić, najlepiej w warsztacie samochodowym. Koniec zimy to również dobry moment na montaż nowych wycieraczek, bo szczególnie wczesną wiosną nadal korzysta się z nich bardzo często. Dla własnego bezpieczeństwa nie można na nich oszczędzać.

Sprawdź: Czuć stęchliznę z wentylacji? To alarm od klimatyzacji!

Warto poświęcić trochę czasu na przeprowadzenie wiosennej kontroli samochodu. Ważne, aby przegląd nie ograniczał się jedynie do sprzątania i czyszczenia auta. We własnym zakresie możemy sprawdzić, m.in. poziom płynu chłodniczego oraz hamulcowego, płynu do spryskiwaczy, oleju silnikowego oraz stan zużycia niektórych cześci samochodu, a w razie potrzeby wymienić je na nowe. Wiosenny przegląd może przedłużyć "życie" auta, zwiększyć jego sprawność, a co najważniejsze pozwoli uniknąć nieprzewidzianych i kosztownych napraw – a te mogą okazać się konieczne jeśli zapomnimy o wiosennej kontroli.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku