Choroba lokomocyjna trapi młodszych i starszych od zawsze. Ponad 30 mln osób w Europie cierpi chronicznie na tę przypadłość zwaną również kinetozą. Co trzecia osoba miała objawy choroby lokomocyjnej przynajmniej raz w życiu. Dzięki smartfonom i tabletom mamy coraz więcej okazji do czytania w podróży, podczas gdy nie każdy jest w stanie patrzeć na tekst w trakcie jazdy.
Citroen opatentował okulary SEETROEN – pierwsze okulary przeciwdziałające chorobie lokomocyjnej. Okulary działają w prosty sposób: za pomocą kolorowego płynu odtwarzają linię horyzontu, a to zapobiega konfliktowi sensorycznemu.
W okularach SEETROEN wykorzystywana jest technologia Boarding RingTM, którą opracował jeden z francuskich start-upów z departamentu Var. Płyn porusza się w pierścieniach wokół oczu, w kierunku czołowym (prawo/lewo) i wzdłużnym (przód/tył). W ten sposób okulary odtwarzają linię horyzontu, a to pozwala rozwiązać konflikt sensoryczny, który jest przyczyną choroby.
Okulary zostały zaprojektowane z myślą o marynarzach, jednak rozwiązanie to sprawdziło się na tyle dobrze, że marka postanowiła je udostępnić wszystkim podróżującym statkiem, samochodem, autobusem, samolotem itp.