pijany kierowca, alkomat, alkohol

i

Autor: Shutterstock

Po zakrapianych świętach za kierownicę? Metabolizmu alkoholu nie przyspieszysz kawą i prysznicem!

2020-12-27 13:23

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najgorętszych okresów na polskich drogach. Niestety w tym czasie, częstą przyczyną wypadków drogowych jest alkohol. I choć większość Polaków jest świadoma, że nie należy prowadzić samochodu w stanie nietrzeźwości, to wiedza na temat działania alkoholu na organizm nadal jest niewystarczająca.

Powolny metabolizm

Wiedza o tym, jak alkohol wpływa na organizm człowieka, jest wśród kierowców na zbyt niskim poziomie. Co gorsze, w społeczeństwie pokutują na temat późniejszego trzeźwienia rozmaite mity. Potwierdzają to wyniki ankiety zleconej przez Kompanię Piwowarską. Tylko co 5. badany twierdzi, że nie istnieje sposób na przyśpieszenie wytrzeźwienia.

Sprawdź: Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w innych krajach Europy

Niestety ponad 1/4 ankietowanych nie ma pojęcia, w jaki sposób organizm pozbywa się alkoholu, natomiast prawie 2/3 wskazuje metody powszechnie, które wcale nie są skuteczne. Na czele tej listy znajduje się sen (10,8%), a zaraz po nim prysznic bądź kąpiel (8,9%), kawa (7,9%), picie wody (4,7%), wysiłek fizyczny (4,3%), odpowiedni posiłek i wiele innych.

Kawa ani prysznic nie pomogą

Metabolizmu alkoholu nie da się w żaden sposób przyspieszyć – ani drzemką, ani środkami w powszechnym mniemaniu odtruwającymi organizm i pobudzającymi. Wchłanianie oraz rozprowadzanie alkoholu po organizmie odbywa się szybko, zaledwie w kilka minut, jednak jego wydalanie trwa znacznie dłużej. To kwestia indywidualna, zależna nie tylko od ilości spożytego alkoholu, ale także płci, wagi ciała, a nawet tego, czy w międzyczasie coś jedliśmy.

Przeczytaj też: Jak oszukać alkomat, czy można to zrobić

Alkohol może się utrzymywać w organizmie przez wiele godzin po konsumpcji, czasem nawet następnego dnia rano, i nie ma to nic wspólnego z wrażeniem, że jesteśmy już trzeźwi i rześcy. Warto wziąć to pod uwagę przy okazji świąt Bożego Narodzenia: spotkanie z dawno niewidzianą rodziną i biesiadowanie przyprawione alkoholem, mogą spowodować, że wyjazd następnego dnia trzeba będzie odłożyć. Przedwczesne wejście za kierownicę auta, może zakończyć się tragedią.

Sonda
Dlaczego ludzie wsiadają za kierownicę po alkoholu?