Nieuczciwi sprzedawcy często posługują się takimi sprawdzonymi trikami jak: cofanie licznika, fałszowanie daty produkcji, oferowanie aut po poważnych wypadkach drogowych, auta znajdujące się w egzekucji komorniczej, w leasingu, czy nawet pojazdy kradzione.
Zobacz: Jak szybko sprzedać auto? Nakręć wideo i wrzuć do internetu
Tylko osoby mające wieloletnie doświadczenie w handlu autami, są w stanie szybko prześwietlić każdy samochód. Niestety nie jest łatwo ocenić czy pojazd nadaje się do zakupu, lub czy można z czystym sumieniem polecić go zainteresowanej osobie. Przykładowo tylko w 2014 roku taka firma jak AAA AUTO zajmująca się kupnem i sprzedażą pojazdów używanych, odrzuciła aż 200 000 aut niespełniających wymogów firmy pod względem prawnym lub technicznym, które zaoferowali nieuczciwi sprzedający.
.
Jak nie dać się oszukać sprzedawcy?
Jak nie wtopić pieniędzy i nie stać się ofiarą najczęstszych oszustw stosowanych przy handlu używanymi samochodami? Wystarczy kierować się podstawowymi zasadami kupowania aut, a w razie pojawiających się niepewności zwyczajnie odpuścić chęć zakupu.
1. Kupuj tylko od właściciela wpisanego w dowodzie rejestracyjnym. Porównaj dane z dowodu rejestracyjnego z danymi z dowodu osobistego sprzedającego.
2. Nie kupuj aut niezarejestrowanych w Polsce na podstawie umowy zawieranej z cudzoziemcem, którego tożsamości nie możesz potwierdzić.
3. Kupując auto od firmy sprawdź czy sprzedający ma pełnomocnictwo do zawarcia umowy sprzedaży.
4. Żądaj jazdy próbnej w celu wykonania testu sprawności auta.
5. Zabiegaj o wykonanie przeglądu podwozia pojazdu na podnośniku w asyście mechanika.
6. Sprawdź auto w bazach danych skradzionych pojazdów.
7. Sprawdź, czy auto nie jest przedmiotem leasingu, zastawu czy egzekucji komorniczej.
8. Przejmuj samochód ze wszystkimi dokumentami
9. Osobiście dopilnuj przerejestrowania auta, jeśli jest to wymagane.
10. Żądaj od sprzedawcy gwarancji pochodzenia auta, włącznie ze zwrotem pieniędzy w przypadku problemu prawnego oraz żądaj, aby było to zapisane w umowie.
11. Upewnij się, że kupujący posiada wszystkie kluczyki do auta i nie są to świeżo zrobione duplikaty.
12. Sprawdź, czy sprzedający zapewnia ubezpieczenie wad mechanicznych i elektrycznych.
13. Upewnij się, czy będzie istniała możliwość skontaktowania się ze sprzedającym także po sprzedaży auta, aby zgłosić ewentualne reklamacje.
14. Nie kupuj auta, które miało kilku poprzednich właścicieli, w krótkich odstępach czasu.