Renault Megane

i

Autor: SuperAuto24.pl Renault Megane

Nie czekaj z zimowymi oponami na pierwszy śnieg!

2017-10-30 12:17

Wielu kierowców odkłada w czasie zmianę opon letnich na zimowe. Bo przecież jeszcze jest ciepło, bo nie ma czasu, bo zimówki się zużyją. A to błąd. W okresie jesiennym nawet jeśli w ciągu dnia jest ciepło, to w nocy lub nad ranem często zdarzają się przymrozki. Warto więc zawczasu zmienić opony na zimowe.

Co roku zimą na pierwszy plan wychodzi powiedzenie "zima po raz kolejny zaskoczyła kierowców". Zaskoczyła? Czy jest coś dziwnego w opadach śniegu w listopadzie? Dla wielu kierowców jak widać tak. Jednak nie warto zwlekać ze zmianą ogumienia na zimowe.

Kiedy zmienić?

W Polsce nie ma przepisów nakazujących jazdę na zimowych oponach w określonym okresie. Jednak jesienią pogoda staje się nieprzewidywalna, a poniżej temperatury 7-8 stopni Celsjusza, letnie opony znacznie tracą na przyczepności. Wydłuża to drogę hamowania pojazdu, a także może utrudniać przyspieszanie lub ruszanie na wzniesieniach. Wszystko przez to, że guma z jakiej są wykonane jest twardsza. W składzie mieszanki stosowanej do produkcji opon zimowych dodatkowo znajduje się m.in. krzemionka, która sprawia, że guma w wyniku niskich temperatur nie staje się aż tak sztywna. Nawet jeśli sporadycznie temperatury w ciągu dnia wynoszą po kilkanaście stopni, nie oznacza to, że bieżnik zimowych opon zostanie w okamgnieniu "pożarty" przez asfalt. A nawet podczas ciepłych dni o poranku możemy spotkać się ze zjawiskiem tzw. czarnego lodu -  cienkiej, niewidocznej warstwy zamarzniętej wody na jezdni. Zimowe opony zapewniają w takich warunkach większą kontrolę nad pojazdem.

Zobacz: Tylko 1/4 Polaków wie kiedy zmienić opony na zimowe

Zlot miłośników letniego ogumienia

Jeśli zbyt długo będziemy odkładać zmianę opon na zimowe, pewnego poranka może nas zaskoczyć biały puch przykrywający świat. I co wtedy? Wybierzemy komunikację miejską, czy zaryzykujemy jazdę na letnich? Wówczas nie tylko prowadzenie samochodu będzie utrudnione, ale też łatwo o wypadek. A gdy po pracy udamy się do warsztatu wulkanizatorskiego okaże się, że spędzimy popołudnie w długiej kolejce zapominalskich, którzy na ostatnią chwilę postanowili założyć zimowe opony.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Jeżeli nasze zimowe opony mają już kilka sezonów, warto wcześniej skontrolować głębokość bieżnika, oraz ich wiek. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 4 mm. Jeśli jednak opony są już stare, to nawet jeśli spełniają tę wartość, warto rozważyć zakup nowego kompletu. Oprócz tego przed ruszeniem w drogę powinniśmy sprawdzić ciśnienie w oponach. Jego prawidłowa wartość zapewnia lepszą przyczepność, a także mniejsze zużycie paliwa.

Zobacz: Najtańsze opony zimowe

Nie warto czekać ze zmianą opon na zimowe do ostatniej chwili. Jak by się nad tym zastanowić, to nie ma w tym nawet najmniejszego sensu. Przy obecnych temperaturach, zimowym oponom nie stanie się krzywda, a czas na zmianę ogumienia i tak musimy poświęcić. A jeśli zrobimy to teraz, wizyta w warsztacie oponiarskim może potrwać krócej, a my unikniemy kolejek. Nie mówiąc już o tym, że gdy spadnie pierwszy śnieg lub termometr wskaże mało optymistyczne zero stopni, naszym jedynym zmartwieniem będzie poszukiwanie czapki.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku