Każdy kierowca przed wyruszeniem nie tylko w dłuższą podróż powinien kontrolować stan techniczny swoich czterech kółek. Powinno dbać się o dobrą widoczność, przyczepność i sprawny system hamowania.
Widoczność
Czyste szyby, lusterka, sprawne wycieraczki to podstawa. Warto umyć je specjalnymi ściereczkami i płynami do szyb, które ograniczą ich parowanie. Pamiętaj, że zabrudzone boczne szyby dodatkowo utrudniają korzystanie z lusterek.
Zwróć uwagę na pracę wycieraczek. Jesienią "chodzą" niemal codziennie. Jeśli zamiast usuwać wodę z szyby, zaczynają ją rozmazywać, to znak, że pióra wycieraczek się zużyły i trzeba je wymienić na nowe.
Sprawdź: Dowiedz się na co uważać podczas jesiennych podróży
Światła
Skontroluj oświetlenie pojazdu. Wszystkie światła - pozycyjne, mijania, drogowe, kierunkowskazy, awaryjne, hamowania, cofania, przeciwmgielne - muszą działać. Zwłaszcza te ostatnie mogą być bardzo przydatne. Należy też sprawdzić ustawienie reflektorów. Mają dobrze oświetlać jezdnię, a nie świecić po oczach jadącym z naprzeciwka kierowcom. Warto również pamiętać o regularnym czyszczeniu wszystkich reflektorów, szczególnie gdy na drodze zalega błoto lub śnieg.
Zadbaj o opony
Bezpieczeństwo jazdy zależy w dużej mierze od stanu opon. O tej porze roku warunki na jezdni powodują częstsze zagrożenie poślizgiem, dlatego konieczne jest zapewnienie dobrej przyczepności. Przede wszystkim trzeba sprawdzić poziom ciśnienia w kołach i zweryfikować głębokość bieżnika. Jeśli będzie mniejsza niż 1,6 mm, czeka nas wymiana gum. Zużyta opona nie tylko wydłuża drogę hamowania, ale i nie zapewnia przyczepności na mokrej nawierzchni, co może być przyczyną wpadnięcia w poślizg. Gdy temperatura spadnie poniżej 7 st. C., trzeba wymienić opony letnie na zimowe. Są odporne na chłody i pierwsze przymrozki oraz mają lepszą przyczepność.
Skontroluj hamulce
By czuć się bezpiecznie na drodze, koniecznie trzeba skontrolować hamulce. Sprawny układ hamulcowy o tej porze roku jest szczególnie ważny. Zwróć uwagę na klocki - czy nie są zbyt wytarte i czy tarcze hamulcowe mają równą powierzchnię oraz czy przypadkiem nie wycieka z nich płyn hamulcowy. O tym, że z hamulcami jest coś nie tak, świadczy, m.in. wydłużenie drogi hamowania, dym wydobywający się z kół czy też szybkie zużywanie płynu.
Dowidz się: Tak jesienna pogoda wpływa na zachowanie kierowców
Sprawdź płyny
Wymieniając wycieraczki, warto również wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy. Koniecznie sprawdź, czy w chłodnicy znajduje się odpowiednia ilość płynu i czy nie czas na jego wymianę (musi być odporny na zamarzanie). Radzimy też wymienić olej w aucie, zapewni to lepszą ochronę silnika w przypadku niższej temperatury. Natomiast olej w skrzyni należy wymienić, gdy trudno jest zmieniać biegi.
Ogrzewanie i klimatyzacja
Sprawdź, czy urządzenia te sprawnie działają. Zaparowane szyby o tej porze roku to zjawisko powszechne, trzeba więc zadbać o sprawną klimatyzację, która nie tylko chłodzi, ale i osusza. Sprawny i mocny nawiew szybko likwiduje zaparowania na szybach, a także znacznie przyspiesza odmrażanie oszronionych szyb. Równie ważne jest ogrzewanie szyb, zwłaszcza tylnej. Jeśli nie grzeje cała szyba, konieczna jest wizyta u elektryka.
Akumulator
Sprawdź też akumulator. Najlepiej zrobić to w warsztacie, gdzie pracownicy specjalnym testerem skontrolują stan naładowania akumulatora i jego moc rozruchową. Warto też oczyścić obudowę akumulatora. Brud w połączeniu z wilgocią staje się dobrym przewodnikiem prądu i może powodować rozładowania akumulatora.