W znowelizowanych przepisach pojawiły się dwie sytuacje, w których prawo jazdy będzie obligatoryjnie zabierane kierowcy: przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym i przewożenie większej liczby osób w pojeździe. Jak to będzie wyglądało w praktyce?
Kiedy policjant wykaże, że któreś z wyżej wspomnianych wykroczeń zostanie popełnione, zatrzyma kierowcy prawo jazdy. Następnie dokument zostanie przesłany do właściwego starosty powiatowego, który wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu uprawnień na czas trzech miesięcy. Równocześnie policjant, który zatrzyma prawo jazdy wystawi pokwitowanie, które umożliwi dojazd do celu w ciągu 24 godzin. Po tym czasie nie można już kierować.
Wejdź też: Pierwsze prawa jazdy zatrzymane po zmianie przepisów!
Co ważne decyzja może być wydana przez starostę nie tylko w momencie fizycznego zatrzymania "prawka" przez funkcjonariusza. Podmioty, które są uprawnione do kontrolowania ruchu drogowego (m.in. Generalny Inspektorat Transportu Drogowego poprzez fotoradary) mogą poinformować starostę o każdym przypadku dopuszczenia się wspominanych wykroczeń.
Decyzja wydana przez starostę ma rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązuje ona również kierowcę do zwrotu dokumentu. Od tej decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a jeśli będzie ono nieskuteczne, to następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. 3-miesięczny okres liczy się od daty oddania dokumentu przez pirata.
Zobacz też: NOWY TARYFIKATOR MANDATÓW 2015
Znowelizowane przepisy przewidują również sankcje w przypadku, kiedy mimo zatrzymanego prawa jazdy, zostaniemy ponownie przyłapani za kierownicą. Wówczas, okres 3 miesięcy, wydłuży się do 6 miesięcy. Za trzecim razem uprawnienia zostaną definitywnie utracone, a żeby je odzyskać trzeba będzie odbyć kurs oraz egzamin na prawo jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.