Zakładane zmiany dotyczące szybkości:
- podwyższenie maksymalnej dopuszczalnej szybkości ze 130 do 140 km/h na autostradach,
- podwyższenie maksymalnej dopuszczalnej szybkości ze 110 do 120 km/h na drogach ekspresowych dwujezdniowych,
- podwyższenie tolerancji - mandatu unikną osoby, przekraczające ustaloną prędkość o nie więcej, niż 10 km/h.
Najważniejszą zmianą w drogowych przepisach będzie liberalizacja dopuszczalnej prędkości na najszybszych rodzajach dróg. Szybciej pojedziemy na autostradach i drogach ekspresowych. Na autostradach obecnie możemy gnać maksymalnie 130 km/h.
Dopuszczalna szybkość zwiększy się do 140 km/h. Podobnie, o 10 km/h, podniesiona zostanie szybkość na drogach ekspresowych dwujezdniowych - ze 110 do 120 km/h. Zmiany dotyczą samochodów osobowych i motocykli.
>>> Przeczytaj koniecznie: Jak oszukać fotoradar - wystarczy miód gryczany
Dopuszczalne maksymalne szybkości na innych drogach nie zmienią się. I tak na przykład na terenie zabudowanym wciąż będzie obowiązywał limit 50 i 60 km/h, w zależności od pory dnia.
W nowelizacji przepisów drogowych senatorowie podnieśli również tolerancję dla przekraczających prędkość. I tak, jeśli ustalony na znaku drogowym limit wynosi 70 km/h, jadąc 80 km/h nie narazimy się na mandat. Wcześniej posłowie wyznaczyli tolerancję na 5 km/h, ale senatorowie złagodzili przepis, podwyższając limit do 10 km/h.
Zmiany dotyczące fotoradarów
Zmiany w Prawie o ruchu drogowym zakładają również, że wszystkie ustawione fotoradary będą aktywne i dobrze oznakowane. Z dróg znikną atrapy i ukryte, na przykład w śmietnikach, maszynki do zarabiania pieniędzy. Straż miejska będzie miała prawo ustawiać fotoradary wyłącznie na terenie zabudowanym.