Jazda w nocy

i

Autor: Feu Vert Jazda w nocy

Od 1 czerwca nowe zasady jazdy w nocy! Zapomnij o starym przyzwyczajeniu

2021-05-27 16:06

Już od 1 czerwca 2021 roku będziemy musieli jeździć wolniej nocą. Dozwolona prędkość w obszarze zabudowanym w godzinach 23.00-5.00 zmniejszy się z 60 do 50 km/h. Oznacza to, że prędkość jazdy za dnia oraz po zmroku zostanie ujednolicona. 10 km/h mniej ma przyczynić się do zmniejszenia śmiertelnych zdarzeń drogowych. W porze nocnej, na jezdniach nieoświetlonych aż w co czwartym wypadku ginie człowiek.

Na początku czerwca wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, gdzie jedną z wprowadzonych zmian jest uchylenie przepisu dopuszczającego jazdę z prędkością 60 km/h na obszarze zabudowanym w godzinach między 23.00 a 5.00. Przez całą dobę będzie obowiązywała ta sama norma jazdy z maksymalną dozwoloną prędkością 50 km/h, przy czym w strefie zamieszkania dopuszczalną prędkością pozostaje 20 km/h. Największa liczba wypadków ma miejsce w ciągu dnia z uwagi na największy o tej porze ruch, ale w porze nocnej na drogach nieoświetlonych występuje największy wskaźnik śmiertelności ofiar wypadków. Z danych policji wynika, że w 2020 roku prawie w co czwartym takim wypadku zginął człowiek, podczas gdy w porze dziennej – w co dwunastym.

Przeczytaj: Od 1 czerwca koniec z jazdą na zderzaku! Nowy przepis został wymierzony w nadpobudliwych kierowców

Czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo jazdy jest m.in. oświetlenie. Jak informują eksperci ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault, jazda nocą w miejscach nieoświetlonych latarniami ulicznymi, przy ograniczonym zasięgu widzenia drogi, przeszkód czy innych uczestników ruchu drogowego, jest o wiele trudniejsza i bardziej niebezpieczna niż w ciągu dnia. Dlatego takie warunki dyktują przede wszystkim konieczność zadbania o sprawne oświetlenie zewnętrzne pojazdu, czystość reflektorów i szyb. Od tego zależy widoczność drogi, i tak ograniczona w porze nocnej. Dodatkowo nieprawidłowo ustawione oświetlenie zewnętrzne auta jest przyczyną oślepienia kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka, co powoduje niebezpieczną chwilową utratę zdolności widzenia. Gdy tego doświadczymy, należy zwolnić.

Nowe przepisy. Zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

i

Autor: Ministerstwo Infrastruktury Nowe przepisy. Zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Podczas jazdy w nocy dodatkowo niebezpieczną okoliczność może stanowić naturalne o tej porze zmęczenie kierowcy. Jeszcze trudniej zauważyć wtedy pieszego czy rowerzystę, którzy mogą nie posiadać świateł odblaskowych, dlatego po zmroku za kierownicą musimy zachować szczególną czujność

– mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Nawet 95 proc. pieszych ma szanse przeżyć wypadek przy prędkości uderzenia przez pojazd mniejszej niż 30 km/h, a szanse te bardzo spadają, gdy prędkość pojazdu uderzającego w pieszego jest większa od 50 km/h. Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który dopuszcza jazdę z prędkością 60 km/h w obszarze zabudowanym. W dniu 1 czerwca 2021 roku taka możliwość jazdy nocą z szybkością wyższą o 10 km/h przejdzie do historii.

Jazda w nocy

i

Autor: Renault Jazda w nocy