Nowelizacja przygotowana przez resort infrastruktury zakłada, że obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa będzie zależeć tylko od jego wzrostu. Dotychczas obowiązywała granica wieku 12 lat albo wzrostu 150 cm. Nowela zniosła granicę wieku. Przyjęto więc, że dziecko, które przekroczy granicę 150 cm, będzie mogło jeździć bez fotelika.
Ze wzrostem dziecka związane są jeszcze dwa zapisy. Dziecko o wzroście przekraczającym 150 cm będzie mogło już podróżować na pierwszym siedzeniu auta bez specjalnego fotelika. Kolejny zapis dopuszcza możliwość przewożenia na tylnym siedzeniu bez fotelika dzieci, które mierzą minimum 135 cm, ale warunkiem jest zapięcie dziecku pasów.
Zobacz: Eksperci: jazda bez fotelika to śmiertelnie niebezpieczny pomysł
Zgodnie z nowelą, zakazane będzie przewożenie dzieci do lat 3 pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa. Prawo zezwalać będzie teraz natomiast na przewożenie trzeciego dziecka na tylnej kanapie w środkowym miejscu, w autach nie przystosowanych do montażu trzeciego fotelika. Warunkiem jest wiek powyżej 3 lat i zapięcie pasami bezpieczeństwa. Pozostała dwójka dzieci musi jednak znajdować się w prawidłowo zainstalowanych fotelikach bezpieczeństwa.
Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.
.
Zwolnienie z zapinania pasów
Wiadomo konkretnie, kto będzie zwolniony z obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa. Zezwolenie dotyczy: kobiet w ciąży, zespoły medyczne, taksówkarzy, instruktorów lub egzaminatorów szkolących przyszłych kierowców, funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu i Żandarmerii Wojskowej. Również osoby posiadające odpowiednie zaświadczenia lekarskie nie będą musiały zapinać pasów.