Opony DĘBICA: Historia marki, kto jest producentem, jakie są najpopularniejsze modele. OPINIE o oponach DĘBICA

2012-04-20 2:57

Dębica to największa Polska firma oponiarska. Początki jej historii sięgają 1937 roku. Firma została nazwana tak od miejsca, gdzie powstała pierwsza fabryka – miasta Dębicy, położonego w południowo-wschodniej Polsce.

Fabryka opon w Dębicy była gigantyczną inwestycją II RP, jej budowa trwała dwa lata. Pierwszą oponę wyprodukowano dokładnie 30 marca 1939 roku, a oficjalnego otwarcia dokonano pięć dni później (4 kwietnia) pod nazwą Fabryka Gum Jezdnych. Firma prężnie rozwijała swoją działalność, a wyroby przeznaczone były głównie dla polskiej armii. Moment dynamicznego wzrostu zatrzymała II wojna światowa. Fabrykę sprzedano niemieckiemu koncernowi oponiarskiemu Continental Gummiwerke AG Hanower. Niemcy zmienili jej nazwę na Posener Gummiwerke.

Po zakończeniu wojny i odzyskaniu wolności, postawiono na przywrócenie dębickiej fabryce dawnej świetności.   W czasach PRL-u fabrykę objęto gospodarczym Planem Sześcioletnim. Konieczne było sprostowanie rosnącemu popytowi, dlatego firmę zaopatrzono w bardziej wydajne maszyny oraz unowocześniono technikę produkcji. Na przełomie lat 1986 i 1987powstała wytwórnia opon ciężarowych i rolniczych. Zatrudnienie w nowo otwartej wytwórni znalazło 700 osób.

Kolejnym przełomowym momentem w historii było sprywatyzowanie Dębicy w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Dębica zaliczyła pierwsze notowania 24 listopada 1994 roku. Niecałe 12 miesięcy później sprzedano pakiet akcji zagranicznemu inwestorowi The Goodyear Tyre & Rubber Company. Dzięki współpracy z inwestorem oprócz struktury organizacyjnej firmy, polska produkcja zyskała dostęp do nowoczesnych technik produkcji.

Obecnie Dębica jest jedynym zakładem marki Goodyear w Europie produkującym ogumienie dla rolnictwa. Dębicka fabryka to także największy w Europie i trzeci na świecie zakład Goodyeara. W przeciągu roku w fabryce na Podkarpaciu, produkuje się 15 milionów opon. Z linii produkcyjnych spółki schodzą opony różnych marek należących do koncernu. Poza Dębicą i Goodyearem, są to także: Dunlop, Fulda i Sava. Rocznie w fabryce wytwarza się 15 milionów opon.

>>> OZNACZENIA OPON: Jakie są indeksy, jak czytać oznaczenia, jak rozpoznać rozmiar

Popularne modele marki Dębica:

Dębica Passio 2 (indeks 82 T) – letnie

Dębica Presto (indeks 82 H) – letnie

Dębica Frigo 2 (indeks 91 T) – zimowe

Dębica Navigator 2 (indeks 81 T) – zimowe

Opinie użytkowników z serwisu oponeo.pl:

Gryfin, Ocena 5,0

Polecam te oponki tanie a dobre, cichutkie i solidnie wykonane, zadnych wad!

Gismo, Ocena 4,8

Konkretne opony - świetnie trzymają się nawierzchni i są bardzo ciche praktycznie ich nie słychać. Cena chyba nie do przebicia przez konkurencje i masz nowe oponki a nie jakieś niewiadomego pochodzenia używki,

Rudy 102, Ocena 4,6

Wczesniej jezdzilem na oponach azjatyckich i ta Debica jest o wiele lepsza. Czuje poprawe komfortu jazdy i bezpieczenstwa . Opona klasy średniej ale za dobre pieniadze