stacja benzynowa, ceny paliw

i

Autor: Rafał Mądry stacja benzynowa, ceny paliw

Jak ograniczyć spalanie w samochodzie. Kilka prostych TRIKÓW. Podpowiadamy

2020-07-26 17:26

Choć ceny ropy na globalnych rynkach wciąż nie szybują, za tankowanie na stacjach paliw musimy płacić coraz więcej. Po zakończeniu kilkutygodniowego "lockdownu" popyt na paliwa odbił się od dna, a właściciele stacji paliw podwyższają ceny. Jak dojechać na wakacje, by zostawić jak najmniej pieniędzy przy dystrybutorze? Jak ograniczyć spalanie samochodu? Oto kilka prostych sposobów na obniżenie zużycia paliwa.

Jak ograniczyć spalanie w samochodzie. Poradnik 

Ceny paliw powoli wracają do poziomów sprzed kilku miesięcy, a właściciele stacji benzynowych wykorzystują fakt, że Polacy ponownie zaczęli się przemieszczać. O tanie tankowanie coraz trudniej, a przed nami wakacyjne wyjazdy. Przypominamy kilka sposobów na obniżenie zużycia paliwa, które pozwolą Ci zostawić nieco mniej pieniędzy na stacji paliw.

Sprawdź: Gdzie w Polsce spotkasz najstarsze i najnowsze auta? Ta mapa dobrze to obrazuje

Spakuj tylko potrzebne rzeczy

Masa jest nie tylko wrogiem przyspieszenia, ale i spalania. Pomyśl, czy na pewno potrzebujesz trzeciej pary butów i zapasowych butli gazowych. Jeśli jedziesz większą ekipą, rozdziel zapasy na kilka samochodów. Im lżej tym lepiej, zarówno z punktu widzenia osiągów, jak i zużycia paliwa, a nawet bezpieczeństwa. O pakowaniu auta na wyjazd pisaliśmy w tym tekście - KLIKNIJ

Nie wyprzedzaj na siłę

Wyprzedzanie to jeden z najbardziej ryzykownych manewrów na drodze, dlatego powinniśmy starać się robić to jak najrzadziej. Istotne jest również to, że najczęściej zapewnia ono pozorne lub symboliczne oszczędności czasowe, a z pewnością zwiększy zużycie paliwa. Podczas wakacyjnych wyjazdów premiowana jest cierpliwość. Nie depcz gazu, gdy nie ma takiej konieczności.

Znajdź optymalną prędkość dla swojego auta

Toczenie się 90 km/h po autostradzie jest nie tylko bezsensowne, ale może być również niebezpieczne. Z drugiej strony, czy limit 140 km/h oznacza, że koniecznie musimy trzymać wskazówkę prędkościomierza na tej liczbie? Każdy samochód "lubi" inną prędkość. Niektóre zaczynaja palić wyraźnie więcej od 120 km/h wzwyż, a niektóre lubią się z prędkościami bliskimi dopuszczalnych. To zależy od silnika, skrzyni biegów i aerodynamiki. Czasami wystarczy zwolnić o 5 km/h, by oszczędności na paliwie były wymierne!

Sprawdź ciśnienie w oponach

Zużycie paliwa jest tym większe im większe są opory toczenia. Choć niektórzy kierowcy pamiętają, by sprawdzić ciśnienie w oponach przed dłuższą podróżą, wielu z nas zapomina, że może się ono różnić w zależności od obciążenia samochodu. Auto załadowane bagażami będzie z reguły wymagać mocniej dopompowanych kół. Zwróćmy uwagę na to co mówi instrukcja obsługi lub stosowna tabliczka w naszym aucie. Właściwe ciśnienie nie tylko zmniejszy spalanie, ale i poprawi zachowanie samochodu na drodze.

Sprawdź: Trzy powody, dla których warto regularnie sprawdzać ciśnienie powietrza w oponach

Korzystaj z nawigacji

Każdy doświadczony kierowca wie, jak dojechać nad morze, czy w góry. Jazda na pamięć bywa zgubna, bo w Polsce trwa wiele remontów i budów, które niekiedy doprowadzają do utworzenia się zatorów. Skorzystajmy z dobrodziejstwa technologii i sprawdźmy, czy na naszej trasie nie szykuje się korek. Może dzięki temu zaplanujemy lepiej godzinę wyjazdu? A może odkryjemy nowy, pomocny objazd? Planowanie trasy jest dziś nie mniej ważne niż kiedyś.