Podróżuj bezpiecznie z całą rodziną. Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa WEEKEND BEZ OFIAR

2011-06-22 4:00

W 2010 roku na polskich drogach zginęło 112 dzieci do 14. roku życia. Choć z każdym kolejnym rokiem ofiar wśród najmłodszych jest coraz mniej, to jednak wciąż dochodzi do kolejnych tragedii. Celem akcji Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa "Weekend Bez Ofiar" jest zmniejszenie liczby ofiar na polskich drogach. Aby tak było, zaangażowanie muszą wykazać wszyscy użytkownicy dróg. W szczególności ci dorośli, którzy często brawurą i lekkomyślnością doprowadzają do rodzinnych dramatów.

Wakacje to czas długich rodzinnych podróży. Wtedy też dochodzi do wielu nieszczęść. Policyjne statystyki mówią, że największe nasilenie wypadków z udziałem dzieci występuje w miesiącach wiosenno-letnich - od maja do września. Najczęściej przy pięknej pogodzie i świetnej widoczności. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2010 roku na polskich drogach od czerwca do sierpnia zginęło 45 dzieci w wieku do 14 lat. To aż 41,1 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych wśród dzieci (112) w tym roku. Pamiętaj, że ich rodzice też na pewno myśleli, że są świetnymi kierowcami. Nie popełniaj ich błędów.

Tylko w foteliku

Nawet nie myśl o tym, żeby przewozić dziecko bez fotelika, nawet jeśli to tylko "parę minut drogi". Kiedy dojdzie do wypadku i gwałtownego hamowania, nawet najsilniejsza dorosła osoba nie ma żadnych szans, by utrzymać malucha: prawa fizyki są bezlitosne i noworodek o wadze 3 kg zamienia się wtedy w niemal stukilowy ciężar! W Polsce obowiązuje nakaz przewożenia w fotelikach dzieci do 12. roku życia, które nie są wyższe niż 150 cm. Fotelik wybieramy według grupy wagowej: grupa 0+ (0-13 kg); dla dzieci od około roku do 3-4 lat - grupa I (9-18 kg), grupa II-III (15-36kg). Nie kupuj używanych fotelików i pamiętaj, że trzeba zainwestować w zakup minimum 400 zł. Zanim dokonasz zakupu, zrób przymiarkę - czy fotelik pasuje do samochodu i pasów, czy główka dziecka nie wystaje poza oparcie. Produkt musi mieć Europejski certyfikat bezpieczeństwa ECE R44-03 i potwierdzenie uczestnictwa w crashtestach. Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie na montaż fotelika jest pośrodku tylnej kanapy, o ile ma 3-punktowy pas bezpieczeństwa lub mocowanie ISOFIX. Jeśli nie ma, bardziej bezpieczne jest tylne siedzenie, za fotelem pasażera siedzącego z przodu. Dzieci do 13 kg przewozimy w foteliku zamontowanym tyłem do jazdy.

Przeczytaj koniecznie: Bezpieczne dziecko tylko w foteliku

Zabójcze cukierki,groźne zabawki

Gdy dzieci nudzą się podczas podróży, zaczynają rozrzucać zabawki, jeść cukierki, żuć gumę. W razie nagłego hamowania lub zderzenia może się to skończyć tragicznie! Zwróć uwagę na to, jakie przedmioty leżą luzem w aucie. Zwykła litrowa butelka z napojem leżąca na tylnym siedzeniu już przy prędkości 60 km/h zmieni się w 60-kilogramowy ciężar. Drobne przedmioty, takie jak klocki czy lalki, leżące z tyłu przy szybie, są szczególnie niebezpieczne. Podobnie jak niewinne żucie gumy lub jedzenie cukierków, które według danych amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) częściej powodują wypadki niż korzystanie z telefonów komórkowych. Pamiętaj też, że same dzieci mogą niechcący spowodować wypadek, rozpraszając kierowcę, przekrzykując się na tylnych siedzeniach. W takich warunkach czas reakcji kierowcy na nagłe wydarzenia na drodze skraca się o 13 proc., a droga hamowania wydłuża o 4 metry.

Czy zapinać pasy w ciąży?

Polskie prawo dopuszcza, by kobiety w widocznej ciąży nie zapinały pasów bezpieczeństwa. Lepiej jednak z nich nie rezygnować, lecz zapiąć pasy w inny sposób. Część biodrową trzeba przeciągnąć nad udami, tak by pas płasko leżał pod brzuchem i go nie uciskał. Od prawego boku brzucha pas ma przechodzić na skos tułowia między piersiami. Pasa nie należy wsuwać pod ramię lub za plecy. Kobiety w zaawansowanej ciąży mogą prowadzić samochód, ale lepiej, by wybierały łatwe, niezakorkowane trasy i drogi o dobrej nawierzchni. Prowadzące auta przyszłe mamy powinny przesunąć fotel tak, by brzuch nie dotykał do kierownicy. Ręce można wtedy położyć nieco niżej niż zwykle. Plecy należy mocno oprzeć o fotel.

Przyłącz się do narodowego eksperymentu bezpieczeństwa

Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa "Weekend Bez Ofiar" to akcja, której celem jest ograniczenie liczby wypadków i ofiar na polskich drogach. Buduje wokół idei bezpieczeństwa drogowego koalicję wszystkich uczestników ruchu: kierowców, pasażerów, rowerzystów, pieszych i motocyklistów.

Najważniejszym elementem akcji, a także gwarancją jej sukcesu, jest przyłączenie się jak największej liczby osób, które stosować będą zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Wielki finał akcji to "Weekend bez Ofiar", który zaplanowano na 24-26 czerwca w Parku Szczęśliwickim w Warszawie. W ramach Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa przez cały czerwiec w różnych miastach Polski odbywają się pikniki edukacyjne. Organizatorem Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar" jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz partnerzy przedsięwzięcia.

Patrz także: Fotelik uratował jej życie

Wyślij koniecznie SMS-a, zanim wyruszysz w podróż

Podróż na wakacje w "Weekend bez Ofiar" ułatwi usługa SMS Info. Pod numer 71551 (1 zł + VAT) abonenci wszystkich sieci mogą zgłaszać chęć otrzymywania informacji o aktualnej sytuacji drogowej w wybranych regionach. W treści wiadomości należy wpisać kod województw, z których informacje chcemy otrzymywać. W jednym zgłoszeniu można umieścić do trzech kodów, oddzielając każdy z nich kropką, np. DS.OP.SL (dolnośląskie, opolskie, śląskie). W odpowiedzi otrzymamy informacje o utrudnieniach w ruchu na drogach krajowych, a w dniach 24-26 czerwca br. o pogodzie, korkach i objazdach. Kody województw: DS dolnośląskie, KP kujawsko-pomorskie, LB lubelskie, LS lubuskie, LD łódzkie, MP małopolskie, MZ mazowieckie, OP opolskie, PK podkarpackie, PL podlaskie, PM pomorskie, SL śląskie, SK świętokrzyskie, WM warmińsko-mazurskie, WP wielkopolskie, ZP zachodniopomorskie.

poprzyj naszą akcję

Dołącz do Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar" i jeźdź bezpiecznie. Akcję poprzeć można za pośrednictwem strony www.WeekendBezOfiar.pl, zostając fanem profilu w serwisie społecznościowym Facebook lub rozwiązując Narodowy Test Bezpieczeństwa Drogowego na stronie www.drogikierowco.pl Najbezpieczniejszy kierowca w nagrodę otrzyma skuter.

Nasi Partnerzy polecają