Zalegający na szybach śnieg lub lód to poważny problem. Często kierowcy w pośpiechu odśnieżają lub usuwają szron jedynie z części przedniej szyby, nie zważając na to, że pole widzenia jest niemal zerowe. Pozostawienie bocznych i tylnej szyby zasłoniętych, może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji.
Kierowca zaśnieżonego pojazdu może nie zauważyć pieszego nawet w pełnym świetle. Nie ma też możliwości dokładnie obserwować innych pojazdów. Porusza się na wyczucie zagrażając wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Często też podczas jazdy z takiego samochodu odpadają kawałki lodu czy śniegu upadając potem na jadące za nim pojazdy powodując uszkodzenia szyb lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania.
Zobacz również: Tafla lodu miażdży przednią szybę Saaba przy prędkości ponad 110 km/h - WIDEO
Spadający lód z pojazdów to też częsty problem pojawiający się poza miastem. Zdarzają się przypadki, gdzie z jadącego tira, z naczepy spadają duże kawałki lodu. Przy większych prędkościach mogą być one śmiertelnym zagrożeniem. W każdej z powyższych sytuacji, kierujący świadomie naraża na niebezpieczeństwo wszystkich innych uczestników ruchu drogowego, chociaż przepisy jasno określają obowiązki kierującego.
Jakie konsekwencje grożą za nieodśnieżenie auta
Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji.
Zobacz również: TOP 10: sprawdzone sposoby na poradzenie sobie w zimowych tarapatach
Jeśli patrol policji zauważy pojazd z zaśnieżonymi szybami i światłami uzna, że takie auto zagraża innym uczestnikom ruchu. Kierowca zostanie zatrzymany i w tej sytuacji będzie musiał się liczyć z mandatem w wysokości od 20 do nawet 500 złotych. Punkty karne za takie wykroczenie nie są nakładane.
Pamiętajmy, aby przed wyjazdem swoim samochodem zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Czasem wystarczy poświęcić tylko kilka minut by właściwie przygotować auto do podróży i zapewnić sobie tym samym komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a nawet uniknąć tragedii na drodze.