Badanie alkomatem pasażerów - policja ma do tego prawo! Odmówisz, dostaniesz mandat

2011-02-10 13:20

Umundurowany policjant ma prawo sprawdzić trzeźwość kierowcy przy każdej nawet rutynowej kontroli, nie tylko wtedy gdy  kierowca brał udział w wypadku, czy kolizji drogowej. Jeżeli istnieje podejrzenie, że kierujący mógł zamienić się miejscami z pasażerem, on także może zostać przebadany alkomatem. Odmowa grozi mandatem.

Funkcjonariusz policji może sprawdzić stan trzeźwości każdego kierującego, nawet podczas rutynowej kontroli, jeżeli podejrzewa, że może być pod wpływem alkoholu. Dodatkowo w ramach rozmaitych akcji np. „Trzeźwy poranek”, stosuje się takie praktyki.

Kierowca nie może odmówić badania kontroli trzeźwości, a za stawianie oporu może zostać surowo ukarany. Jednakże, jeśli z przyczyn zdrowotnych (np. astma) nie jesteśmy w stanie poddać się takiemu „badaniu”, zawsze możemy wybrać badanie krwi, którego wynik będzie tak samo wiarygodny jak w przypadku użycia alkomatu.

Przeczytaj koniecznie: Nowe radiowozy Alfa 159 nie mają homologacji na radar! Policja zapomniała...

Według artykułu 126 Prawa o ruchu drogowym, zgoda na badanie zawartości alkoholu we krwi nie jest potrzebna i przeprowadza się ją za pomocą urządzeń elektrycznych – alkomatów. Jeżeli osoba podlegająca takiemu badaniu uniemożliwia jego przeprowadzenie, wówczas aby skontrolować poziom alkoholu w jej organizmie, wykonuje się badanie krwi lub moczu. Takie badanie może być przeprowadzone również, w przypadku braku zgody kierowcy.

Zgodnie z artykułem 128 Prawa o ruchu drogowym, badanie na zawartość alkoholu bądź innego środka odurzającego przeprowadza się ZAWSZE, gdy kierujący pojazdem uczestniczył w wypadku drogowym, w którym są ofiary śmiertelne bądź ranni. W takiej sytuacji kierowca może domagać się przeprowadzenia również dodatkowego badania krwi lub moczu.