Osiągnięcie pełnoletniości upoważnia do ubiegania się o prawo jazdy, na prawie wszystkie kategorie pojazdów od motocykli po ciężarówkę, z wyjątkiem autobusu. Oprócz wieku należy zdobyć odpowiednie umiejętności, które pozwolą na zdanie państwowego egzaminu.
>>> Prawo jazdy - Ile kosztuje kurs, ile kosztuje egzamin <<<
Ile lat, dla jakiej kategorii prawa jazdy:
- Kategoria A1 – 16 lat
- Kategoria A – 18 lat
- Kategoria B1 – 16 lat
- Kategoria B – 18 lat
- Kategoria C1 – 18 lat
- Kategoria C - 18 lat
- Kategoria D - 21 lat
- Kategoria D1 - 21 lat
- Kategoria T - 16 lat
- Kategoria B+E - 18 lat
- Kategoria C+E - 18 lat
- Kategoria D+E - 21 lat
- Kategoria C1+E - 18 lat
- Kategoria D1+E - 21 lat
Oprócz wieku należy, oczywiście odbyć kurs na odpowiednią kategorię prawa jazdy. Wymagane jest również przebywanie na terytorium Polski przynajmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym, ze względu na powiązania rodzinne, zawodowe, albo przedstawić zaświadczenie, że studiuje się co najmniej pół roku. Jednak głównym i najważniejszym warunkiem otrzymania prawa jazdy jest zdanie państwowego egzaminu.
>>> Prawo jazdy - Jakie dokumenty są Wymagane w biurze WORD <<<
Kto nie może ubiegać się o prawo jazdy
Są tylko dwa przypadki, w których osoby pełnoletnie nie mogę ubiegać się o uprawnienia do kierowania pojazdami spalinowymi. Pierwszym warunkiem jest negatywne orzeczenie lekarskie, z którego wynika, że osoba starająca się o prawo jazdy, jest uzależniona od alkoholu lub środka odurzającego, działającego podobnie do alkoholu.
Drugą podstawą do nie wydania "prawka”, jest prawomocny wyrok sądu, decyzja kolegium do spraw wykroczeń, lub innego organu uprawnionego do orzekania w sprawach wykroczeń, o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych w okresie obowiązywania tego zakazu.