Pakowanie samochodu

i

Autor: shutterstock Wyjazd z rodziną

Przygotuj samochód na wakacje. Na co zwrócić uwagę przed wyjazdem na urlop?

2020-07-01 9:22

Przez epidemię koronawirusa w tym roku większość Polaków pojedzie na wakacje własnym autem. Taka podróż może być jednak równie fascynująca i pełna wrażeń, wylot samolotem na upragnione wczasy. Wymaga jednak od kierowcy samodzielnego przygotowania środka transportu, by zapewnić wszystkim pasażerom jak najlepsze warunki podczas drogi. Warto więc odpowiednio wcześniej przygotować samochód do długiej trasy.

Jeżdżąc na co dzień po mieście nie obawiamy się problemów z autem. W razie czego po prostu zadzwoni się po kolegę/wujka/szwagra, w ostateczności po Assistance. Będąc blisko domu, nie boimy się potencjalnych usterek. Zupełnie inaczej jest w trasie. Nie ma chyba nic gorszego w podróży, niż auto odmawiające posłuszeństwa np. na środku autostrady. Aby zapobiec takim sytuacjom warto odpowiednio przygotować pojazd do dalekiej wyprawy, aby nie dać się zaskoczyć.

Zobacz: Zawsze bierzemy za dużo! Te triki pomogą w spakowaniu

Dokumenty

Przed wyjazdem upewnijmy się, że posiadamy wszystkie niezbędne „papiery”:

  • prawo jazdy – dokument potwierdzający uprawnienia do kierowania pojazdem (z odpowiednią kategorią, jeśli wyruszamy w podróż np. z przyczepą lub kamperem, którego masa przekracza 3,5 tony);
  • jeśli wybieramy się za granicę, zabierzmy dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem, który potwierdza, że samochód jest sprawny i dopuszczony do ruchu;
  • polisę OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Przed wakacyjną podróżą warto także wykupić dodatkową polisę AC. Nie jest obowiązkowa, ale pozwoli uniknąć problemów finansowych, jeśli po drodze przydarzy nam się awaria lub stłuczka. AC zabezpiecza finansowo m.in. przed wypadkiem z winy kierowcy, kradzieżą pojazdu, brakiem możliwości zlokalizowania sprawcy wypadku (jeśli ktoś uszkodzi nam auto np. na parkingu) czy skutkami szeroko pojętych klęsk żywiołowych (np. gradu, który może zniszczyć samochód).

Międzynarodowe prawo jazdy

W państwach nienależących do Unii Europejskiej kierowcy muszą się także wyposażyć w Międzynarodowe Prawo Jazdy. Obowiązuje ono w krajach, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej i Konwencji Genewskiej. Wniosek o wydanie Międzynarodowego Prawa Jazdy składa się w starostwie powiatowym razem z potwierdzeniem opłaty (35,50 zł). Na gotowy dokument czeka się kilka dni roboczych.

Wyposażenie samochodu na wakacjach

Według polskiego prawa każdy samochód poruszający się po drodze musi mieć na pokładzie gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Jeśli podczas kontroli policyjnej wyjdzie na jaw, że ich nie posiadamy, kierowca otrzyma mandat. Żeby bezpiecznie dojechać na wakacje, warto wyposażyć pojazd także w:

  • kamizelkę odblaskową – przydatną zwłaszcza w trakcie awarii samochodu na drodze szybkiego ruchu. Przy dużych prędkościach inni kierowcy mogą bowiem nie zauważyć osoby wychodzącej z pojazdu. Warto dodać, że w niektórych krajach posiadanie kamizelek odblaskowych (tyle sztuk, ile w aucie jest osób) jest obowiązkowe;
  • apteczkę – z instrukcją udzielania pierwszej pomocy, kompresami gazowymi, plastrami, bandażem, opaską elastyczną, kocem termicznym, środkiem dezynfekującym i ustnikiem.
Samochodem na wakacje

i

Autor: materiały prasowe Hyundai i10

W daleką podróż dobrze jest też zabrać ze sobą podstawowe akcesoria, które pomogą samodzielnie uporać się z drobnymi usterkami. Przed wyjazdem spakuj do jednej torby:

  • żarówki samochodowe;
  • kilka bezpieczników;
  • linę holowniczą;
  • butelkę płynu do spryskiwaczy i płynu chłodniczego;
  • opaski plastikowe potocznie zwane „trytkami” (za ich pomocą można przymocować niemal wszystko);
  • butelkę oleju silnikowego (tego samego, który mamy w silniku oczywiście);
  • kable rozruchowe;
  • kombinerki i uniwersalny śrubokręt;
  • rękawice ochronne.

Takie akcesoria pomogą nam wyjść z opresji w razie drobnej awarii, bez konieczności wzywania pomocy drogowej (co niejednokrotnie trwa kilka godzin), lub nerwowego szukania najbliższego warsztatu samochodowego. Warto też przed wyjazdem skontrolować kondycję i ciśnienie koła zapasowego, oraz kompletne wyposażenie potrzebne do jego wymiany – podnośnik i klucz do kół.

Przeczytaj: Przygotuj się do wakacyjnej podróży autem. Te elementy sprawdź w aucie

Wyjeżdżając za granicę koniecznie trzeba sprawdzić wyposażenie obowiązujące w danym kraju. Może się okazać, że za brak apteczki, kamizelki odblaskowej albo zapasowych żarówek, przyjdzie nam zapłacić wysoki mandat.

Sprawdzenie stanu pojazdu i opon

W każdej kwestii lepiej zapobiegać niż leczyć. Choćbyśmy zabrali w podróż cały magazyn części zamiennych, lepiej nie musieć ich użyć. Dlatego przed dalszą podróżą dobrze jest skontrolować stan techniczny pojazdu. Żeby mieć pewność, że wszystkie elementy auta działają sprawnie, warto udać się do serwisu przynajmniej dwa tygodnie przed podróżą. W razie wykrycia ewentualnych usterek mechanicy zdążą je usunąć, a na wakacje uda się wyjechać w zaplanowanym wcześniej terminie.

Przed wakacjami dobrze jest skontrolować stan hamulców, zawieszenia i opon. Do tego rutynowa kontrola płynów eksploatacyjnych i profilaktyczna diagnostyka komputera pokładowego, w poszukiwaniu potencjalnych błędów. Jeśli wszystko jest w porządku, można bez obaw ruszać nawet na koniec świata.

samochodem na wczasy

i

Autor: materiały prasowe samochodem na wczasy
Nasi Partnerzy polecają