Przygotuj swój samochód do zimy

2011-12-16 3:00

Właściwe przygotowanie samochodu do sezonu zimowego to niezbędny warunek jego bezproblemowej eksploatacji przez najbliższe miesiące. I choć pełny przegląd techniczny wykonać można jedynie w warsztacie, wiele czynności służących przygotowaniu pojazdu do tak trudnego dla każdego auta okresu zimowego możesz wykonać samodzielnie.

Przede wszystkim zatroszczyć się należy o elementy wpływające na bezpieczeństwo jazdy. Szczególnie ważne jest sprawdzenie instalacji oświetleniowej oraz wycieraczek. W dalszej kolejności: akumulatora, układu chłodzenia i filtrów. Te ostatnie w znacznym stopniu pomogą nam wyeliminować kłopoty z porannym uruchomieniem silnika. Koniecznie trzeba zmienić opony na zimowe. Warto też zabezpieczyć karoserię samochodu przed korozją. A zatem, do dzieła!

Sprawdź światła, zmień opony

Sprawdź działanie wszystkich reflektorów - świateł przednich i tylnych oraz migaczy. Zwróć też uwagę na to, czy szybka i lustro reflektora są czyste. Nie zapominaj o światłach przeciwmgielnych i drogowych, mogą przydać się szczególnie za miastem.

Jeśli zakładasz "zimówki" z poprzedniego sezonu lub kupujesz używane (to nie najlepszy pomysł), sprawdź, czy nie mają żadnych uszkodzeń i czy bieżnik jest równomiernie zużyty. Jego wysokość powinna wynosić co najmniej 4 mm. Pamiętaj, opony "uniwersalne" są takie tylko z nazwy. W sezonie zimowym nie są w stanie zagwarantować takiej przyczepności jak "zimówki". Na oponach naprawdę nie warto oszczędzać.

Umyj auto przed zimą, nawoskuj i postaraj się usunąć, zabezpieczyć lub naprawić uszkodzenia lakieru. Jeżeli to zaniedbasz, przygotuj się na niemiłą niespodziankę - podczas pierwszego gruntownego mycia samochodu po zimie możesz natknąć się na początki korozji. Gumowe uszczelki w drzwiach i klapie bagażnika posmaruj specjalnym środkiem pielęgnacyjnym - talkiem lub gliceryną, a najlepiej specjalnym preparatem dostępnym na każdej dobrej stacji paliw - zapobiegnie to przymarzaniu uszczelek i ich uszkodzeniu podczas próby otwarcia samochodu w niskiej temperaturze. Zamki zaś posmaruj grafitem lub środkiem smarującym i zapobiegającym zamarzaniu. Takie preparaty tak-że dostępne są na stacjach benzynowych i w sklepach motoryzacyjnych.

Ciężka próba dla akumulatora

Uruchomienie silnika w warunkach zimowych to ogromny wysiłek dla akumulatora i instalacji elektrycznej. Skontroluj, najlepiej w warsztacie, ich stan. Tym bardziej, że zimą często będziesz korzystał z ogrzewania wnętrza oraz tylnej szyby. Akumulator szybciej będzie się wtedy wyładowywał. Oczyść i zabezpiecz zaciski akumulatora i inne ważne połączenia w instalacji elektrycznej samochodu. Tylko czysta "elektryka" stanie na wysokości zadania.

Jeśli masz diesla, pamiętaj o sprawdzeniu układu podgrzewania świec żarowych. Sprawdź, czy płyn w chłodnicy ma odpowiednią temperaturę krzepnięcia. Powinien wytrzymać temperatury poniżej minus 30-35 st. C.

Warto zmienić filtry

Aby zapobiec ewentualnym awariom silnika, warto upewnić się, czy w zbiorniku paliwa nie ma wody oraz czy filtr paliwa nie jest zanieczyszczony.

To jednak niejedyny rodzaj filtrów, o które warto zatroszczyć się w aucie przed zimą. Stare filtry kabinowe są przyczyną szybkiego zaparowywania szyb. Zaleca się ich wymianę co 15 tys. km. Najlepiej jednak wymienić filtry standardowe na mające podobną konstrukcję filtry kabinowe z aktywnym węglem, które pochłaniają również szkodliwe gazy, a nawet bakterie.

Zaopatrz się w zimowy płyn do spryskiwaczy. Unikniesz kłopotów podczas mrozów. Woź też zawsze ze sobą zapasowy płyn. Sprawdź wycieraczki, jeśli piórka są zużyte, koniecznie wymień je na nowe.

Dobre paliwo to podstawa

Wśród wielu czynności, które towarzyszą nam w przygotowaniu samochodu do zimy, tą decydującą może okazać się dobór sprawdzonej jakości paliwa. Auto zatankowane paliwem wyprodukowanym przez zaufanego producenta powinno działać bez zarzutu w każdych warunkach pogodowych. Szczególne znaczenie ma to w przypadku samochodów z silnikiem Diesla.

Bez dodatków

Tankując paliwo od sprawdzonych dostawców, nie trzeba się również martwić o żadne dodatki. Są one wprowadzane do paliwa już na etapie produkcji, umożliwiając dostosowanie go do użytku w warunkach zimowych.

Warto tankować paliwa z półki Premium przez cały rok, ponieważ dzięki temu zyskujemy gwarancję, że w najlepszy możliwy sposób dbamy o nasz samochód.

By zima cię nie zaskoczyła

Zaopatrz się w odpowiednie wyposażenie do codziennych zmagań z zimą. W ofercie największych stacji znajdziesz wszystkie potrzebne w sezonie zimowym narzędzia oraz środki pozwalające na przygotowanie samochodu do eksploatacji w niskich temperaturach.

Koniecznie wyposaż się w:
- dobrą szczotkę do odśnieżania auta
- odmrażacz do szyb (noś w kieszeni lub w teczce)
- skrobaczkę do szyb
- preparat zapobiegający przymarzaniu uszczelek do nadwozia
- odmrażacz do zamków

Spakuj też do bagażnika:
- przewody rozruchowe
- linkę holowniczą
- rękawice robocze
- saperkę
- zapasowy płyn do spryskiwaczy
- ewentualnie łańcuchy śniegowe

Partnerem akcji jest PKN Orlen