ptasie odchody na samochodzie

i

Autor: Shutterstock ptasie odchody na samochodzie

Ptasie odchody na samochodzie. Jak bezpiecznie usunąć, dlaczego szkodzą lakierowi

2020-05-28 17:09

W wielu krajach trafienie ptasim kleksem jest uznawane za wróżbę szczęścia. Dla karoserii pojazdów ptasie odchody szczęśliwe jednak nie są. Nieczystości zalegające na samochodzie mogą mieć poważne konsekwencje dla lakieru. Dlaczego tak jest? Jak bezpiecznie usunąć guano?

Plamy na lakierze pojazdów są rezultatem nie tylko działania agresywnych substancji, takich jak chemikalia czy długotrwałe wystawienie pojazdu na działanie promieni słonecznych. Jednym z powodów powstających niedoskonałości są m.in. ptasie odchody. Niezmywane z karoserii nieczystości wydalane przez ptaki sprzyjają powstawaniu uszkodzeń.

Żrące ptasie guano

Szkodliwe ptasie guano jest często czarno-białe, ale to nie wszystko co o nim wiadomo. Biała część jest kwasem moczowym i jest dla ptaków ekwiwalentem moczu, powstającego w drogach moczowych. Reszta powstaje w układzie trawiennym i chociaż oba składniki mogą być wydalane w tym samym czasie, dzieje się to tak szybko, że nie zdążą się mieszać. Wydalane guano zawiera w sobie kwas oraz żwir, który ptaki jedzą, aby lepiej trawić pokarm.

Dowiedz się: Ruszasz samochód po długim postoju? Koniecznie pamiętaj o tych rzeczach

Wiosna i lato są szczególnie niebezpieczne dla powłok lakierniczych z powodu większego narażenia na ptasie ataki. Kierowcy szukając zacienionej przestrzeni, często parkują pod drzewami, które są naturalnym miejscem przebywania ptaków. Dodatkowo w cieplejszych miesiącach lakiery mają tendencje do zmniejszania twardości i rozszerzania się w intensywnym świetle słonecznym. Gdy ostygną, kurczą się, a wszelkie zabrudzenia, w tym ptasie odchody, wnikają w ich zewnętrzną warstwę. Jeśli pozostaną dłużej na pojeździe potrafią pozostawić trwałe ślady.

Jak czyścić samochód z ptasich odchodów

Jeśli widzimy na karoserii naszego auta ptasie odchody, nie bądźmy wobec tego faktu obojętni. Udajmy się na myjnię bezdotykową lub sami umyjmy auto. Próbując pozbyć się odchodów z karoserii należy to robić nader starannie i delikatnie. Najlepiej użyć do tego miękkiej namoczonej szmatki lub gąbki i letniej wody z szamponem o neutralnym pH. Woskowanie powierzchni raz lub dwa razy w roku pomaga zwiększyć odporność lakieru na najcięższe powietrzne ataki, a jednocześnie chroni jego połysk.

Warto wiedzieć: Masz takie nawyki? Jeżdżąc w ten sposób niszczysz sobie auto! Tych 10 grzechów się wystrzegaj

Jak usunąć zmatowienia po ptasich odchodach? Taka praca wymaga specjalistycznego działania kosmetycznego. Niewielkie plamy powierzchniowe można usuwać za pomocą past polerskich. Utracony połysk można także spróbować przywrócić za pomocą kosmetycznego mleczka do lakierów. Na zakup takich preparatów wydamy średnio kilkanaście złotych. Większe uszkodzenia niestety wymagają ponownego lakierowania.

Sonda
Gdzie zwykle myjesz swój samochód?

Nasi Partnerzy polecają