Kawa i Samochody vol.5 / Plac Europejski w Warszawie

i

Autor: Rafał Mąry Kawa i Samochody

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy. Poradnik

2018-10-23 13:14

Z każdym rokiem z wielu zakątków świata do naszego kraju napływa około miliona aut. Jednak zanim nabywca nowego samochodu będzie mógł z niego korzystać, czeka go papierkowa robota. Przedstawiamy, jak w Polsce przebiega proces rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy.

Zaledwie kilka lat temu taki interes był bardzo opłacalny. Polscy handlarze polowali na okazje i zwozili samochody setkami. Mimo braku zainteresowania sprowadzaniem samochodów one dalej napływają do Polski z całego świata.

Kupno samochodu z importu ma swoje wady i zalety. Jakie? Przeglądając oferty na portalach zagranicznych, możemy trafić na naprawdę bogato wyposażone egzemplarze w kuszącej cenie. Realia w innych krajach są trochę inne i ludzie częściej pozbywają się swoich starszych samochodów, na poczet kupienia sobie nowszego, bezpieczniejszego modelu. Dla wielu takie oferty to żyła złota, ale trzeba się liczyć z kosztami, jakie przyjdzie nam dodatkowo ponieść.

dowód rejestracyjny

i

Autor: X-NEWS

Chcesz wrócić autem z zagranicy? – najpierw załatw wszystkie formalności

Jeśli jesteśmy zdecydowani i chcemy wrócić do kraju na kołach bez asysty lawety, musimy zadbać o dopełnienie formalności. Transport lawetą będzie wymagany tylko wtedy, kiedy auto zastaniemy wyrejestrowane. Samochód bez tablic rejestracyjnych nie ma prawa poruszać się po żadnych drogach.

Ubezpieczenie na powrót

W momencie, w którym sprzedający nie posiada ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, jest to zdecydowanie pierwsza rzecz, którą musimy załatwić. Przed zabraniem naszego nowego autka, należy wykupić krótkoterminową polisę obowiązującą przez 30 dni. Taką umowę możemy zawiązać w każdej firmie ubezpieczeniowej. Koszt takiego OC to około 100 zł, a gwarantuje nam i naszemu autu całkowitą opiekę na drogach przez najbliższy miesiąc.

Tak, wróciłem! – chwileczkę, to jeszcze nie wszystko

Jeżeli wróciliśmy do kraju zarejestrowanym samochodem, przysługuje nam 30 dni na zarejestrowanie go w Polsce. Tyle czasu przewidział ustawodawca na dopełnienie wszystkich formalności związanych z naszym nowym samochodem. Jeśli zaś sprowadziliśmy samochoód na lawecie i nie posiadał on tablic, sprawa troszeczkę się przedłuży.

Czumie zabrano dowód rejestracyjny

i

Autor: archiwum se.pl

Opłacenie akcyzy

Akcyzą samochodową objęte sa wszystkie samochody osobowe, które będą zarejestrowane w Polsce po raz pierwszy. Wysokośc podatku uzalezniona jest od dwóch czynników: wartości samochodu oraz pojemności skokowej silnika. Wartość pojazdu jest określana na podstawie kwoty wpisanej na umowie. Jeśli jednak rozbieżność będzie spora, Urząd Skarbowy może domagać sie wyjasnień.

Obecnie w Polsce obowiązują następujące stawki akcyzy: 
- 3,1 % wartości pojazdu z silnikami  o pojemności do 2000 cm3;
- 18,6 % wartości pojazdu z silnikami o pojemności większej od 2000 cm3.

Tłumaczenie dokumentów

W celu rejestracji samochodu z zagranicy należy przetłumaczyć wszystkie dokumenty, jakie otrzymaliśmy przy zakupie. Jeśli przyjdzie nam sprowadzić samochód spoza UE, będziemy musieli dodatkowo przetłumaczyć dowód rejestracyjny i (jeśli taka występuje) kartę pojazdu. Tłumacz przysięgły dodatkowo powinien przetłumaczyć umowę kupna-sprzedaży w postaci rachunku lub faktury.

Masz już wszystko? Pora wybrać sie do wydziału komunikacji

Posiadając wszystkie niezbędne papiery, udajemy się do najbliższego wydziału komunikacji, by złożyć wniosek o rejestrację naszego pojazdu. Ta część jest najmniej przyjemna. Urzędnik będzie od nas potrzebował przetłumaczonej umowy kupna-sprzedaży, dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu. Będziemy również zobowiązani do okazania potwierdzenia uiszczenia akcyzy oraz dowodu osobistego lub paszportu. Obecne tablice rejestracyjne będziemy musieli również oddaj.

Czumie zabrano dowód rejestracyjny

i

Autor: archiwum se.pl

Tablice tymczasowe

Tablice tymczasowe (czerwone) ważne są 30 dni. Wydaje się je w celu przeprowadzenie przeglądu technicznego pojazdu lub naprawy. W ciągu miesiąca musimy przejść przegląd techniczny lub wykonać ewentualnie naprawy, które miałyby w tym przeszkodzić w dopuszczeniu pojazdu do ruchu. Jeśli auto przejdzie badanie w stacji kontroli pojazdów, możemy smiało ubiegać się o stałe numery rejestracyjne.

Ostatnia prosta

Ostatni etap to wyłącznie oczekanie na nowe tablice rejestracyjne. Po dostarczeniu wszystkich dokumentów, pozostaje nam czekać na informację zwrotną. Wydział komunikacji skontaktuje się z nami, gdy tablice wraz z naklejką będą gotowe do odbioru.

Podsumowanie kosztów

Przedstawiamy tutaj koszta, z jakimi musi się liczyć każda osoba chcąca zarejestrować w Polsce auta.

Tablice rejestracyjne zwyczajne 80 zł
Tablice rejestracyjne indywidualne 1000 zł
Dowód rejestracyjny 54 zł
Karta pojazdu  75 zł
Nalepka legalizacyjna  12,50 zł
RAZEM (w przypadku zwyczajnych tablic) 256 zł