CO OBNIŻA BEZPIECZEŃSTWO: Sprawdź, czy grozi ci wypadek

2011-06-18 4:00

Wydaje ci się, że jesteś świetnym kierowcą, bo nie szarżujesz na drodze i nie jeździsz po alkoholu? To błąd! Tak naprawdę twoją koncentrację może obniżyć dzwoniący telefon, dziecko płaczące na tylnym siedzeniu, lek bez recepty, a nawet... kotlet schabowy. Jadąc z prędkością 70 km/h sekunda zwłoki w naciśnięciu hamulca to sprawa życia lub śmierci, bo spóźniona reakcja wydłuża drogę hamowania o prawie 20 metrów! Przeczytaj ten tekst i sprawdź, czy grozi ci wypadek przez spadek koncentracji na drodze!

Jesteś pijany dłużej, niż myślisz

Gdy dzień po imprezie wsiadasz za kółko, być może wydaje ci się, że wszystko jest w porządku. Ale tak naprawdę alkohol wyparowuje z organizmu dłużej, niż mogłoby się wydawać. Na przykład kobieta, która waży 50 kg, po wypiciu czterech butelek piwa trzeźwieje aż 20 godzin, a mężczyzna ważący 60 kg - 13 godzin. Ale możesz jechać jak po pijanemu nie pijąc alkoholu! Według obliczeń naukowców z Harvard Medical School już jedna doba bez snu lub tydzień spania po 4-5 godzin na dobę powoduje, że reagujemy na drodze dokładnie tak, jakbyśmy mieli 1 promil alkoholu we krwi, czyli tak, jakbyśmy wypili mniej więcej dwa piwa.

Przeczytaj koniecznie: EcoTest 2011 – porównanie ekologicznych aut

Przez leki możesz zginąć

Czy wiesz, że jeśli spowodujesz wypadek po zażyciu leku wpływającego na sprawność kierowania samochodem, to według polskiego prawa odpowiadasz przed sądem dokładnie tak, jak pijany kierowca? Jeśli np. zażyjesz barbiturany lub pochodne benzodiazepiny, możesz trafić za kratki na dwa lata. Zanim wyruszysz w drogę, dokładnie przeczytaj ulotkę każdego leku, który zażywasz, nawet jeśli to pozornie niewinne tabletki bez recepty, a w razie wątpliwości skonsultuj się z farmaceutą. - Niebezpieczne są głównie leki wywołujące senność, zwłaszcza nasenne, przeciwalergiczne, przeciwkaszlowe, przeciwbiegunkowe - mówi dr Jarosław Woroń z Ośrodka Monitorowania Działań Niepożądanych Leków. Mało kto wie także, że po znieczuleniu u dentysty nie można prowadzić samochodu przez kolejne 2 godziny, a po miejscowym znieczuleniu - 24 godziny. Kierowcy nie powinni brać leków przeciwbólowych zawierających morfinę lub tramal. Niebezpieczne są leki przeciwgrypowe i przeciwkaszlowe z kodeiną, a także substancje uspokajające, po których przez dobę nie wolno siadać za kółko. Groźne mogą być też preparaty ziołowe zawierające melisę i kozłek lekarski, leki antyalergiczne starszej generacji, środki przeciwwymiotne, leki na nadciśnienie starszej generacji, antydepresyjne, przeciwlękowe, neuroleptyczne. Nie popijaj też leków sokiem grejpfrutowym, może to powodować m.in. zaburzenia rytmu serca.

Patrz tez: Eco Driving czyli jak jeździć oszczędniej. Czym jest Eco Driving?

Schabowy może cię zabić

Jest wręcz przeciwnie. Powinniśmy wtedy zachowywać się trochę tak, jakbyśmy byli na lekkiej diecie. Zjedzenie niewłaściwego obiadu wpływa na czas reakcji za kierownicą. - Obiad złożony ze schabowego z górą ziemniaków może odebrać nam siły, nasz organizm przeznacza wtedy na trawienie mnóstwo energii, a to wpływa na koncentrację - mówi Ewa Ceborska, specjalista dietetyk z Food & Diet. Posiłki powinny być sycące, ale lekkie. Nie możemy się przejadać. A kiedy w samochodzie poczujesz nawet niewielkie zmęczenie, zatrzymaj się. - Przez 10-15 minut wykonujmy krążenia ramion, wymachy rąk, przysiady i skłony- radzi Paweł Grygorczyk, trener fitnessu.

Dziecko krzyczy? Uważaj na drodze!

Gdy jedziesz z dziećmi na rodzinną przejażdżkę, może skończyć się to tragicznie przez niewinną sprzeczkę rodzeństwa na tylnym siedzeniu. Brytyjscy badacze obliczyli, że kłócące się na tylnym siedzeniu maluchy stwarzają takie samo zagrożenie jak jazda pod wpływem alkoholu. Podczas jazdy z przekrzykującym się rodzeństwem szybkość reakcji spada o 13 proc., a to wydłuża czas hamowania o 4 metry. Prawdopodobieństwo poważnego wypadku wzrasta o 40 proc., a poziom stresu rośnie aż o jedną trzecią.

Miejski Eksperyment Bezpieczeństwa

Szlak doświadczalny z salami szkoleniowymi i punktami niezwykłych eksperymentów bezpieczeństwa w centrum Warszawy? Już w najbliższą niedzielę 19.06 każdy może wejść na ten szlak. Wystarczy być przy wejściu do Ogrodu Saskiego (skrzyżowanie ul. Królewskiej i Marszałkowskiej) w godz. 10-16, wziąć mapę z zaznaczonymi punktami i wejść na edukacyjny szlak pełen atrakcji. Wśród nich m.in. okazja zwiedzania centrum zarządzania ruchem na drogach krajowych, które codziennie przez 24 godziny na dobę monitoruje ruch pojazdów w całym kraju. Każdy będzie mógł też samodzielnie namierzyć kierowców fotoradarem, sprawdzić, co dzieje się z ludzkim ciałem podczas dachowania. Wskazówki, jak przejść szlak, przekazywać będą agenci, albo informacji trzeba szukać na planszach lub wlepkach. Każdemu punktowi z wiedzą teoretyczną odpowiada punkt praktyczny. Kolejność odwiedzania punktów jest dowolna. Każdy sam wytycza trasę, sam decyduje, gdzie zaczyna i gdzie kończy miejski eksperyment bezpieczeństwa.

Przyłącz się do narodowego eksperymentu bezpieczeństwa

Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa "Weekend Bez Ofiar" to akcja, której celem jest ograniczenie liczby wypadków i ofiar na polskich drogach. Buduje wokół idei bezpieczeństwa drogowego koalicję wszystkich uczestników ruchu: kierowców, pasażerów, rowerzystów, pieszych i motocyklistów.

Najważniejszym elementem akcji, a także gwarancją jej sukcesu, jest przyłączenie się jak największej liczby osób, które stosować będą zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Wielki finał akcji to "Weekend bez Ofiar", który zaplanowano na 24-26 czerwca. W ramach Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa przez cały czerwiec w różnych miastach Polski odbywają się pikniki edukacyjne. Organizatorem Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar" jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz partnerzy przedsięwzięcia.

Wyślij koniecznie SMS-a, zanim wyruszysz w podróż

Podróż na wakacje w "Weekend bez Ofiar" ułatwi usługa SMS Info. Pod numer 71551 (1 zł + VAT) abonenci wszystkich sieci mogą zgłaszać chęć otrzymywania informacji o aktualnej sytuacji drogowej w wybranych regionach. W treści wiadomości należy wpisać kod województw, z których informacje chcemy otrzymywać. W jednym zgłoszeniu można umieścić do trzech kodów, oddzielając każdy z nich kropką, np. DS.OP.SL (dolnośląskie, opolskie, śląskie). W odpowiedzi otrzymamy informacje o utrudnieniach w ruchu na drogach krajowych, a w dniach 24-26 czerwca br. o pogodzie, korkach i objazdach. Kody województw: DS dolnośląskie, KP kujawsko-pomorskie, LB lubelskie, LS lubuskie, LD łódzkie, MP małopolskie, MZ mazowieckie, OP opolskie, PK podkarpackie, PL podlaskie, PM pomorskie, SL śląskie, SK świętokrzyskie, WM warmińsko-mazurskie, WP wielkopolskie, ZP zachodniopomorskie.

poprzyj naszą akcję

Dołącz do Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar" i jeździj bezpiecznie. Akcję poprzeć można za pośrednictwem strony internetowej www.WeekendBezOfiar.pl, zostając fanem profilu w serwisie społecznościowym Facebook lub rozwiązując Narodowy Test Bezpieczeństwa Drogowego na stronie www.drogikierowco.pl Najbezpieczniejszy kierowca w nagrodę otrzyma skuter.