Mróz, lód i śnieg to nie jedyne czynniki mające negatywny wpływ na akumulatory zimą. Nieregularne używanie pojazdu czy pokonywanie głównie krótkich odcinków także powoduje utrudnienia przy uruchamianiu pojazdu. – Częstym błędem kierowców jest przekonanie, że przy wyłączonym silniku akumulator nie jest obciążony – wyjaśnia Magdalena Broszkiewicz, Marketing Manager w firmie Johnson Controls Power Solutions. – Tymczasem takie systemy, jak instalacje alarmowe, zamki w drzwiach, system bezkluczykowy oraz systemy nawigacji pobierają energię również wówczas, gdy pojazd jest zaparkowany. Elektryczne podgrzewanie szyb, foteli i lusterek, wentylatory oraz światła są zimą częściej i bardziej intensywnie używane, co także przyczynia się do szybszego rozładowywania akumulatora – dodaje ekspert.
Sprawdź: Jak prawidłowo używać kabli rozruchowych
Jeśli akumulator nie może zapewnić odpowiedniej ilości energii, uruchomienie silnika stanie się niemożliwe. Użytkownikom samochodów zaleca się sprawdzanie akumulatora nie tylko podczas regularnych kontroli technicznych, ale też przy okazji ustawiania reflektorów lub wymiany opon w warsztacie. Jeżeli konieczna jest wymiana akumulatora, lepiej to zrobić zawczasu i nie czekać na nadejście mrozów, bo auto przy niskiej temperaturze może już nie odpalić.
Co skraca żywotność akumulatora?
Awarię akumulatora może spowodować wiele przyczyn, a na jego żywotność mają wpływ m.in. ekstremalne temperatury zarówno latem, jak i zimą. Równie istotne znaczenie ma pozostawianie pojazdu przez długi czas w bezruchu lub wykorzystywanie go tylko do przejazdów na krótkich odcinkach. Krótki przejazd z reguły nie wystarcza do pełnego naładowania akumulatora. Dlatego zwłaszcza zimą, gdy ogrzewanie tylnej szyby oraz inne urządzenia elektryczne dodatkowo obciążają akumulator, należy przynajmniej raz w miesiącu zaplanować dłuższy przejazd w celu jego doładowania. Regularną obsługę akumulatora należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Sprawdzenie stanu akumulatora jest z reguły bezpłatne i trwa zaledwie kilka minut.
Lepiej wymienić akumulator w warsztacie
Współczesne samochody to kompleksowe systemy wyposażone w zaawansowaną elektronikę. Akumulator zasila wszystkie komponenty elektryczne – od stacyjki po systemy rozrywkowe. Tym ważniejsze jest zapewnienie bezawaryjnego działania akumulatora w każdych warunkach. Wymiana akumulatora wymaga fachowej wiedzy oraz specjalistycznych narzędzi, aby przykładowo nie przerwać obwodu elektrycznego pomiędzy akumulatorem a komputerem pokładowym. Ponadto dostęp do akumulatora nie zawsze jest łatwy. W niektórych autach jest zabudowany w bagażniku lub w przestrzeni pod nogami, gdzie trudno się dostać.
W nowoczesnych autach nie należy wymieniać akumulatora we własnym zakresie. Nieprawidłowa ingerencja może spowodować utratę danych w jednostkach sterowania pojazdem, pogorszenie sprawności funkcji zapewniających komfort, czy nawet awarie. Może to oznaczać konieczność przeprogramowania komponentów elektronicznych – co jest irytujące, niepotrzebne, a przede wszystkim kosztowne.