W oświadczeniu muszą się znaleźć dane osobowe wszystkich uczestników zdarzenia - nie tylko sprawcy - takie jak imię i nazwisko, adres, PESEL oraz jak najwięcej danych kontaktowych (numer telefonu, numer faksu, adres e-mail, itp.). Następnie należy możliwie szczegółowo opisać przebieg zdarzenia, uszkodzenia, wykonać szkic sytuacyjny miejsca kolizji.
Najważniejsze jednak jest jednoznaczne wskazanie sprawcy, który oświadcza, że spowodował zdarzenie i przyznaje się do winy. Pomocne będzie również wykonanie zdjęć uszkodzonych pojazdów, nawet telefonem komórkowym - dzięki temu Ubezpieczyciel dokładnie oceni rozmiar uszkodzeń.
W sytuacji gdy nie ma konieczności wzywania policji na miejsce zdarzenia, spisanie oświadczenia jest dobrym sposobem, by przyśpieszyć proces likwidacji szkody. Autentyczność takiego oświadczenia jest później weryfikowana przez Zakład Ubezpieczeń i dopiero wówczas stanowić może podstawę do wypłaty odszkodowania.
Jednak w przypadku, gdy nie można jednoznacznie określić sprawcy, są ranni lub nasuwają się jakiekolwiek wątpliwości, lepiej jest wezwać policję na miejsce zdarzenia.