Wyższa temperatura, słoneczne dni i więcej czasu wolnego oznacza pojawienie się na jezdniach miłośników jednośladów. Aby móc bezpiecznie cieszyć się z jazdy, należy odpowiednio przygotować pojazd do sezonu. Po długim okresie zimowania, konieczny jest przegląd techniczny zarówno rowera, jak i motocykla. O wiele bardziej wymagająca jest ocena stanu podstawowych elementów w motocyklu. W tym przypadku należy bardziej wnikliwie sprawdzić opony, poziom płynów, stan oleju, sprawność układów hamownia czy światła. Od tych podstawowych elementów zależy bowiem bezpieczeństwo nasze oraz innych użytkowników dróg.
Polecamy: Tanie paliwo i zamknięte hotele? W tę majówkę wybierz się na drogi, które dadzą Ci frajdę z jazdy
Przestrogi dla motocyklistów
Policjanci apelują do motocyklistów o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów. Nie przekraczanie dozwolonych prędkości to podstawa bezpiecznej jazdy. Należy zwracać uwagę na zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami i o wykonywanie wszelkich manewrów z wyobraźnią. Główne przyczyny wypadków motocyklistów w ruchu drogowym to niezmiennie: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie czy też wymuszanie pierwszeństwa przejazdu.
Dowiedz się: Od kiedy możliwy wyjazd do hotelu lub w inne miejsce noclegowe? Rząd podał datę złagodzenia restrykcji
Policja informuje także, że znaczny odsetek wypadków z udziałem motocyklistów jest spowodowany tym, że kierowcy samochodów po prostu ich nie zauważyli. Dlatego jeżdżąc jednośladem, musimy zadbać o to, żeby być widocznym. Zamiast kupować czarny kask warto wybierać jasny. Fluorescencyjne wstawki w kurtce, spodniach, czy na butach sprawią, że zostaniesz szybciej zauważony na drodze. Uważajmy na pieszych. Przepuszczajmy na pasach przechodniów, pokażmy wszystkim, że motocykliści potrafią się zachować kulturalnie.
Motocykliści muszą pamietać o używaniu kierunkowskazów. Nie używanie ich jest dużym lekceważeniem wobec kierowców samochodów, ale też i pozostałych użytkowników jednośladów. To samo dotyczy kwestii lusterek wstecznych - są po to, aby mieć świadomość, co dzieje się za nami. Wszyscy powinniśmy przewidywać sytuacje na drodze.
O tym muszą wiedzieć rowerzyści
Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe - mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co, oczywiście bardziej bezpieczni.
Sprawdź także: Czy można już jechać na myjnię? Jak się nie narazić, o czym pamiętać?
Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Przepisy pozwalają rowerzyście jechać po chodniku, gdy: opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi, co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów oraz warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). Przy czym kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Głównymi przyczynami wypadków, do których dochodzi z winy rowerzystów są: nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe skręcanie.