Oprócz oczywistych przedmiotów takich jak duża i sprawna gaśnica, w aucie dobrze jest wozić apteczkę, koło zapasowe, klucz do kół, podnośnik, zapasowe bezpieczniki i zestaw żarówek. Oprócz tego zalecamy skompletowanie elementów z poniższej listy. W przypadku drobnej usterki mogą one wybawić z opresji nas, albo osoby napotkane na drodze.
Zobacz również: 10 łatwych sposobów żeby auto paliło mniej
1. Kartka i długopis
Nowe technologie pomału wypierają tradycyjne rozwiązania, jednak baterie w smartfonach mają to do siebie, że często są rozładowane, gdy są potrzebne. Kartka i długopis wrzucona do schowka zajmuje niewiele miejsca, a potrafi przydać się w przeróżnych okolicznościach. Gadżeciarze mogą postarać się i kupić długopis i notes sygnowane logo producenta auta.
2. Latarka
Latarka to kolejny element, który jest wypierany przez smartfony. Jednak podobnie jak w przypadku kartki i długopisu uważamy, że warto mieć dodatkowe źródło światła, ponieważ jak wiadomo latarki są najbardziej potrzebne, kiedy ich nie mamy pod ręką.
3. Urządzenie wielofunkcyjne z nożykiem i śrubokrętami
Tzw. multitool to bardzo przydatne narzędzie. Najprostsze urządzenia wielofunkcyjne mają nożyk, otwieracze i śrubokręty. Te bardziej skomplikowane i droższe to już poważne zestawy zawierające nawet kilkanaście elementów.
4. Taśma montażowa, zaciski elektryczne, cybanty, opaski
Jak mówi potoczne powiedzenie; "prowizorka trzyma najdłużej". Zestaw umożliwiający tymczasowe naprawy potrafi uratować najtrudniejszą sytuację.
5. Samochodowa ładowarka do telefonu
Kiedy już sprawdzimy pocztę i wszystkie media społecznościowe, uruchomimy nawigację i aplikację ostrzegającą przed fotoradarami, może się okazać ze zabraknie nam prądu w telefonie na wezwanie pomocy lub uruchomienie latarki. Warto zainwestować w dobrej jakości urządzenie, ponieważ te tańsze potrafią być dosłownie jednorazowe.
6. Rękawiczki
Niemal wszyscy ratownicy medyczni i lekarze ciągle mają przy sobie rękawiczki jednorazowe (także poza czasem pracy), ponieważ zdają sobie oni sprawę z zagrożeń w czasie kontaktów z krwią nieznanych osób, które być może przyjdzie nam ratować po wypadku. Komplet rękawiczek pozwoli zminimalizować ryzyko zarażenia się różnymi chorobami. Rękawiczki robocze także się przydadzą, gdy trzeba będzie usunąć jakąś awarię.
7. Gotówka
Zawsze warto mieć przy sobie trochę gotówki. Bywają sytuację, gdy karta płatnicza jest bezużyteczna, a gotówka zawsze dobrze wpływa na poparcie prośby o pomoc, lub jako załącznik do podziękowania komuś za fatygę.
8. Zapałki lub zapalniczka
Kolejny drobiazg z naszej listy, który może dosłownie uratować życie. Czasem trzeba coś rozgrzać, podgrzać lup podpalić, a obecnie panuje moda na niepalenie tytoniu, więc rzadziej ludzie noszą przy sobie zapałki lub zapalniczkę.
9. Butelka wody i ręcznik (szmatka)
Czasem może nam się przydać woda, a czasem tylko butelka. Warto wrzucić do auta butelkę wody pitnej, którą można wykorzystać do opłukania jakichś przedmiotów (np. zabrudzonych świateł), albo do umycia rąk po naprawie wykonanej na poboczu. Czasem też w czasie opadów możemy być zaskoczeni tym, że skończy nam się płyn do spryskiwaczy. Ręcznik lub szmatka również się przyda do przetarcia czegoś, wytarcia rąk lub czasem uszczelnienia pękniętych elementów.
10. Kanister na paliwo
Kilkulitrowy kanister na paliwo nie zajmuje wiele miejsca, a może uratować sytuację naszą lub innego użytkownika drogi. Wydatek kilkunastu złotych docenimy, kiedy przez roztargnienie lub np. nieczynną stację benzynową utkniemy na poboczu.
Na koniec podkreślamy, że zachęcamy do uprzejmości na drodze i udzielania pomocy osobom, które stoją na poboczu przy aucie z zapalonymi światłami awaryjnymi. Jeśli o czymś ważnym zapomnieliśmy, zachęcamy do rozbudowywania i modyfikowania listy w komentarzach.