Aby dobrze przygotować się na zimowe warunki podróżowania, trzeba przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo. Zima to niskie temperatury, znacznie ograniczona widoczność i śliskie nawierzchnie, dlatego nasze zimowe zestawienie zawiera zarówno elementy garderoby, jak i przydatne porady, które przydadzą się w kryzysowych sytuacjach.
1. Dobre rękawice, ciepła kurtka, czapka, szalik, zimowe buty, elementy odblaskowe
Oczywiście chodzi o to, żeby mieć na pokładzie auta ciepłą odzież wyposażoną w odblaskowe elementy. Kiedy np. zakopiemy się w śniegu, lub wpadniemy do rowu, warto mieć ciepłą odzież, żeby pójść pieszo po pomoc. Do prowadzenia auta zalecamy ubrania, które nie krępują ruchów i nie ograniczają widoczności.
Przeczytaj: Jak kupić dobry akumulator, jak dobrać baterię do samochodu
2. Saperka
Mała i poręczna saperka znacznie przyspieszy proces odkopania auta, gdy wjedziemy w zaspę. Zamarznięty śnieg może nawet pokaleczyć ręce, a takie urządzenie nie kosztuje dużo i zajmuje mało miejsca w bagażniku.
3. Dywaniki gumowe
Oprócz oczywistego zastosowania gumowych dywaników, mogą one posłużyć jako maty do wyjechania z kopnego śniegu. Wystarczy wsunąć je pod oponę i wyjechać po nich z dołka.
4. Ładowarka do telefonu
Jeśli wybieramy się w dalszą podróż poza miasto warto pamiętać o samochodowej ładowarce do telefonu. Telefon z naładowaną baterią będzie potrzeby do wezwania ewentualnej pomocy i np. może posłużyć jako latarka.
Sprawdź też: Dlaczego akumulator samochodowy nie lubi zimy
5. Spuścić powietrze z opon
Obniżenie ciśnienia w oponach powiększy powierzchnię styku opony z podłożem, co może pomóc w wyjechaniu z zaspy śnieżnej. Tak trik stosują kierowcy jeżdżący w terenie, gdy zakopią się w piachu.
6. Lina holownicza
Kilkadziesiąt złotych za zakup liny holowniczej to niewielki koszt, jeśli przyjdzie nam się zakopać, a np. jedyne auto przejeżdżające w pobliży miejsca gdzie utknęliśmy nie będzie miało na pokładzie takiej linki.
7. Kable wysokiego napięcia
To kolejny gadżet, który warto mieć w bagażniku. Warto zainwestować w solidne, grube kable, ponieważ te ze stacji benzynowej czy supermarketu mogą okazać się jednorazowe.
8. Zapas paliwa
Jeśli wybieracie się w mało zaludnioną okolicę, warto zabrać ze sobą zapas paliwa. Jak utkniemy w zaspie śnieżnej, to zużyjemy paliwo na ogrzewanie wnętrza pojazdu. Nie wiadomo jak długo może potrwać „akcja ratunkowa”, więc dodatkowe kilka litrów paliwa w zapasie zapewni kilka godzin ciepła.
Nie przegap: Jakie akcesoria zimowe warto wozić w samochodzie
9. Łańcuchy na koła
Warto pamiętać o łańcuchach na koła, jeśli wybieramy się w okolicę, o które zapominają drogowcy. Łańcuchy pomogą wjechać na oblodzone wzniesienie, albo np. wyciągnąć kogoś z rowu czy pobocza na śliskim odcinku drogi. Po zakupie łańcuchów warto też przećwiczyć ich zakładanie, bo na mrozie i w ciemnościach zadanie to może okazać się bardzo trudne.
10. Termos z gorącym napojem
Wracając do własnego bezpieczeństwa, warto pamiętać o tym, żeby utrzymać ciepłotę ciała. Termos z kawą czy herbata może okazać się bezużyteczny, jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, ale może też okazać się, że uchroni nas przed wyziębieniem w czasie oczekiwania na pomoc.
Na koniec podkreślamy, że zachęcamy do uprzejmości na drodze i udzielania pomocy osobom, które stoją na poboczu przy aucie z zapalonymi światłami awaryjnymi.
Być może zapomnieliśmy o czymś ważnym, więc zachęcamy do rozbudowywania i modyfikowania tej listy w komentarzach.