płyn chłodniczy

i

Autor: Shutterstock

Upalne dni obnażą słabości twojego auta. Jak zadbać o samochód, o czym pamiętać za kierownicą w lato?

2020-08-12 12:03

Najcieplejsze dni lata potrafią dać w kość zarówno samochodom jak i kierowcom. Piękna, upalna pogoda nie będzie przeszkodą, jeśli nasz samochód jest sprawny, a my jesteśmy wypoczęci i przygotowani do podróży. O czym warto pamiętać podczas wakacyjnych wyjazdów?

Gdy temperatura w cieniu sięga 30 stopni, a słońce praży przez cały dzień, wielu z nas udziela się leniwy nastrój. Tymczasem, nasz samochód dostaje w kość i ciężko pracuje - układ chłodzenia jest poddawany próbie, a podzespoły zużywają się bardziej niż w umiarkowaną pogodę. Upały to test dla naszego wozu.

SprawdźDroga na wakacje - czy zaoszczędzimy wyłączając klimatyzację?

Dobry stan techniczny auta jest szczególnie istotny, gdy czeka nas dalsza podróż. Letnia pogoda ujawni niedoskonałości układu chłodzenia, klimatyzacji i spowoduje przyspieszone zużycie m.in. ogumienia. Z czasem płowieją również plastiki, które mogą wydzielać opary, w nowych autach będące pozostałością fabrycznych spoiw, a w używanych samochodach pochodzące z kosmetyków samochodowych. To właśnie dlatego powinniśmy wietrzyć pojazd przed każdą jazdą.

Sprawdź samochód we własnym zakresie 

Warto samodzielnie zweryfikować stan samochodu i jego gotowość do letniej podróży. Klimatyzacja powinna chłodzić i pracować bez nietypowych odgłosów, a temperatura chłodziwa powinna pozostawać niezmienna, niezależnie od tego, czy stoimy czy jedziemy. Na zimnym silniku warto zerknąć, czy poziom płynu chłodniczego jest w normie - jeśli gdzieś go ubyło, szybko uzupełnijmy jego poziom odpowiednim (mieszalnym) chłodziwem. 

Nie przegap: Co oznacza czarny trójkąt na radiowozie? Wyjaśniamy tajemniczy symbol

Gdy sprawdzamy ciśnienie w oponach, pamiętajmy, że wyższa temperatura skutkuje zwiększeniem ciśnienia powietrza. Jeśli mamy stare, spękane opony - upały są dobrym powodem, by zainwestować w nowe ogumienie. Guma nie znosi skwaru i starzeje się szybciej podczas ciepłej pogody.

klimatyzacja

i

Autor: Skoda klimatyzacja

Co robić, gdy auto zaczyna się przegrzewać? 

Gdy wskazówka temperatury wychyla się za bardzo w stronę czerwonego pola, nie wyłączajmy silnika! Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie ustawienie najwyższej temperatury nawiewu. Ciepło w wentylacji bierze się z układu chłodzenia, dlatego tym zabiegiem będziemy w stanie "odebrać" silnikowi choć trochę temperatury. A ta, potrafi być zabójcza. W przypadku niektórych silników wystarczy jedno, solidne przegrzanie, by konieczna była wymiana wypalonej uszczelki pod głowicą. Nigdy nie odkręcajmy korka zbiornika płynu chłodniczego, gdy samochód jest gorący! Grozi to poważnymi poparzeniami.

Rady dla kierowców na upalne dni ma również policja 

Mundurowi przypominają, że zatory drogowe w upalne dni mogą być szczególnie dokuczliwe, dlatego kierowcy powinni rozważyć również przejazd alternatywnymi trasami. Gdy planujemy drogę na wakacje, weźmy pod uwagę wskazówki nawigacji, która z reguły ostrzeże nas przed korkiem. Funkcjonariusze radzą również wyposażyć się w wodę, która podczas upałów jest kluczowa - odwodnienie może się wiązać z sennością i obniżeniem poziomu koncentracji. Wiedzą o tym również drogowcy, którzy rozpoczęli remont na A4 i będą rozdawać wodę kierowcom stojącym w korkach.