Wichura uszkodziła samochód na Bielanach

i

Autor: strazmiejska.waw.pl Wichura uszkodziła samochód na Bielanach

Uwaga na wichury! Kiedy masz szansę na odszkodowanie? Czy musisz mieć AC?

2020-02-25 20:48

Tej zimy panuje prawdziwie wiosenna pogoda. Ulewy i wichury dają się we znaki, a w niektórych częściach Polski występują już burze. Wszystko wskazuje na to, że ta pogoda tej wiosny będzie wyjątkowo zmienna i burzowa. To może dać się we znaki zwłaszcza tym, którzy parkują auta pod gołym niebem. Czy obowiązkowe ubezpiecznie OC daje nam szansę na odszkodowanie w razie uszkodzenia auta?

Burza, powalone drzewa, połamane gałęzie. Co roku wiele aut zostaje uszkodzonych w wyniku warunków atmosferycznych. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, powinniśmy unikać parkowania pod drzewami, ale co zrobić, by uzyskać odszkodowanie, gdy na zapobieganie jest już za późno?

SprawdźCzy kobiety płacą wiecej za ubezpieczenie OC? Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń

Najkrócej mówiąc - by mieć w takiej sytuacji umowny święty spokój, powinniśmy mieć wykupione ubezpiecznie AC. Jeśli dla naszego auta posiadamy autocasco, pozostaje nam tylko zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, mając na uwadze wyznaczony na to termin. Czy to gwarantuje nam wypłatę pełnego odszkodowania?

Zdaniem ubezpieczycieli - nie zawsze. Zgodnie z 826 art. Kodeksu cywilnego, właściciel pojazdu ma obowiązek użyć wszelkich dostępnych środków, by ustrzec pojazd przed uszkodzeniem. W praktyce zapis ten bywa wykorzystywany do obniżenia kwoty świadczeń, które jest uzasadniane "rażącym zaniedbaniem właściciela". Chodzi o parkowanie pod drzewami np. wtedy kiedy alert RCB ostrzega o niebezpieczeństwie i pojawia się wyraźna zapowiedź warunków atmosferycznych zagrażających naszemu zaparkowanemu samochodowi.

Ubezpieczenie OC nie daje oczywiście podobnych szans na uzyskanie odszkodowania w razie uszkodzenia wskutek spadającej gałęzi lub złamanego drzewa. Są jednak sytuacje, w których możemy starać się o rekompensatę z OC właściciela posesji, na której rosło drzewo, będące bezpośrednią przyczyną szkody. Podobnie ma się sprawa w przypadku oberwanych elementów budynku, dachówek, przedmiotów znajdujących się na balkonach, choć nietrudno sobie wyobrazić, że identyfikacja źródła zniszczeń, a następnie ustalenie kto jest ich właścicielem może być drogą przez mękę.

Szukać świadków i udokumentować szkody - to działania, które powinniśmy podjąć w pierwszej kolejności, by zwiększyć szansę na uzyskanie odszkodowania. Jeśli chcemy uzyskać je z OC właściciela posesji, na zgłoszenie szkody mamy zazwyczaj 7 dni. A co, jeśli właściciel gruntu nie ma OC? Pozostaje nam wystąpić o zadośćuczynienie na drodze cywilnej. Szansa na pieniądze pojawi się wtedy, gdy w np. wyniku zaniedbań, rosnące na posesji, spróchniałe drzewo, które powinno zostać wycięte, uszkodziło zaparkowany pojazd wskutek silnego wiatru lub opadów.

Skutki wichury w Kołobrzegu

i

Autor: DOMIN

Nasi Partnerzy polecają