Do przedstawionego na nagraniu zdarzenia doszło w Chabarowsku – mieście leżącym w południowo-wschodniej Rosji. Czarny lód powstały na jezdni był winowajcą serii kolizji. Samochody ślizgały się, jak na lodowisku i jeden po drugim wypadły z jezdni na pobocze lub do rowów, a nawet wpadały na siebie. W takiej sytuacji próby hamowania lub gwałtownego skręcania są bezskuteczne ponieważ następuje całkowita utrata przyczepności.
Skąd się bierze czarny lód
Opady deszczu, mgła i duża wilgotność powietrza przeplatająca się ze spadkiem temperatur. To powody powstającej na powierzchni jezdni śliskiej warstwy nazywanej czarnym lodem. To bardzo niebezpieczne zjawisko ponieważ cienka warstwa zamarzniętej wody jest praktycznie niewidoczna. Droga wygląda na mokrą, a w rzeczywistości jest pokryta lodem.
Przeczytaj więcej: Niewidzialne zagrożenie – uważaj na czarny lód
Czarny lód szczególnie często powstaje w okolicach jezior i rzek, na terenach zalesionych i pagórkowatych, a także na mostach, wiaduktach i w tunelach. W tych miejscach należy zwolnić oraz utrzymywać większy niż zwykle dystans w stosunku do poprzedzającego pojazdu. Dzięki temu w razie utraty panowania nad samochodem, będziemy mieli więcej miejsca na manewrowanie.