Komisja Europejska zakwestionowała dwa przepisy. Jeden z nich dotyczył wyjątku od reguły w dyrektywie w sprawie praw jazdy, pozwalającego na wcześniejsze uzyskanie prawa jazdy kategorii A przez osoby, które wykonują czynności w ramach obrony cywilnej. Chodziło o policjantów, strażaków i strażników granicznych. Mogli ubiegać się oni o prawo jazdy kategorii A w wieku 18 lat. Natomiast osoby, których ten wyjątek nie obejmuje, prawo jazdy na motocykl mogą wyrobić dopiero w wieku 24 lat, chyba że posiadali wcześniej przez 2 lata prawo jazdy kategorii A2.
KE nie zgodziła się jednak z tym wyjątkiem. Dlatego w nowelizacji, ta możliwość została usunięta i nowelizacja odbierze taką możliwość. Drugi zakwestionowany przez KE przepis dotyczył uzupełnienia definicji miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o wydanie prawa jazdy.
Sprawdź: KE pozwała Polskę za niewdrożenie przepisów dotyczących praw jazdy
Przepisy narzucane przez UE mają na celu ograniczyć możliwości oszustwa. Mają też zagwarantować rzeczywistą swobodę przemieszczania się kierowców. Korzystanie z sieci RESPER daje państwom członkowskim możliwość kontroli nad tym, czy dana osoba posiada tylko jedno prawo jazdy, a także daje możliwość sprawdzenia, czy kierujący ma kwalifikacje i uprawnienia do prowadzenia danego pojazdu.
Za zmianą przepisów głosowało 408 posłów, przeciw było 16, 9 wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacja trafi do Senatu, a wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.